Tesla "niemal" zrezlizowała cel sprzedażowy

Tadeusz Stasiuk, Foxbusiness
opublikowano: 04-01-2021, 06:55

Tesla, największy na świecie producent samochodów elektrycznych, odnotował imponujący wzrost w 2020 r., jednak minimalnie przestrzelił zakładany cel sprzedażowy.

Samochody Tesla
Samochody Tesla
David Paul Morris

Amerykańska firma dostarczyła w minionym roku do klientów 499,5 tys. pojazdów, w tym w ostatnim kwartale 2020 r. 180,57 tys. sztuk aut. Tymczasem postawiony sobie przez spółkę miliardera Elona Muska cel opiewał na 500 tys. aut. Należy jednak podkreślić, że taki poziom sprzedaży założony został przed wybuchem pandemii. W jej wyniku, jedyny amerykański zakład Tesli na wiosnę zmuszony był wstrzymać produkcję przez kilka tygodni. Gdyby nie to, wynik byłby zapewne dużo lepszy.

Aby zbliżyć się do zakładanego celu, Musk, który jest zarówno założycielem koncernu, jak i jego dyrektorem generalnym w grudniu sam zachęcał klientów do kupna pojazdów oferując specjalny system zachęt. Jak ma to w zwyczaju, wykorzystując Twittera miliarder kusił, że wszystkie samochody Tesli dostarczone w ciągu ostatnich trzech dni 2020 r. otrzymają trzy miesiące opcji „w pełni samodzielnej jazdy” za darmo. Taka opcja normalnie wyceniana jest na 10 tys. USD. Eksperci twierdzą jednak, że jak na razie to jedynie marketing, gdyż Tesla nie ma odpowiednich czujników do bezpiecznego wdrażania w pełni samojezdnych pojazdów.

Akcje Tesli należały do najlepszych na amerykańskiej giełdzie w zeszłym roku. Zakończyły 2020 r. na poziomie 705,67 USD notując zysk przekraczający 700 proc. zaś sam Elon Musk w spektakularny sposób dołączył do grona najbogatszych ludzi na świecie. Obecnie zajmuje on drugą pozycję z majątkiem szacowanym na 170 mld USD. Stawce przewodzi Jeff Bezos, szef Amazona, którego wartość fortuny jest o 20 mld USD wyższa. Trzeci jest Bill Gates, wyceniany na 132 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane