Tesla prosi dostawców o refundację

opublikowano: 23-07-2018, 13:36

Koncern Tesla, amerykański producent samochodów elektrycznych, poprosił niektórych dostawców, aby zwrócili część jego płatności. Ma to na celu poprawę rentowności firmy, która od powstania przed piętnastoma laty nie może pochwalić się wypracowaniem zysku, napisał The Wall Street Journal, powołując się na notatkę wysłaną do dostawców w zeszłym tygodniu.

Tylko koszty, które faktycznie mają zastosowanie do trzeciego kwartału i później, będą policzone – napisał na Twitterze, Elon Musk, założyciel i dyrektor generalny Tesli. "Nie byłoby właściwe stosowanie oszczędności odnośnie kosztów historycznych w bieżącym kwartale" – dodaje ekscentryczny miliarder.

Tesla
Zobacz więcej

Tesla fot. REUTERS/Thomas Peter/File Photo/Forum

Nie jest jasne, ilu dostawców zostało poproszonych o swoisty „zwrot” pieniędzy, chociaż Tesla w oświadczeniu napisała, że taka prośba została skierowana do ogółu dostawców. Jednak niektórzy z nich, z którymi kontaktowała się „WSJ” stwierdzili, że nie są świadomi tego wniosku.

Amerykański producent odmówił komentarza, ale potwierdził, że poszukuje obniżek cen od dostawców projektów, z których niektóre sięgają roku 2016. Tesla nazwała takie żądania standardową częścią negocjacji w sprawie zamówień, aby poprawić swoją przewagę konkurencyjną, zwłaszcza, że zwiększa produkcję modelu 3.

Nie jest to coś niezwykłego, że producenci samochodów proszą producentów o rabaty z mocą wsteczną, a niektóre japońskie koncerny motoryzacyjne robiły już to wcześniej - powiedział Tatsuo Yoshida, analityk w Sawakami Asset Management w Tokio, który pracował w Nissan Motor w latach 1983-1999.

Zdaniem specjalistów, Tesla ma pewien wpływ na wsparcie otrzymywane od dostawców.

Rodzaj używanych części prawdopodobnie jest nieco inny niż dla pozostałych samochodów i Tesla może nawet być jedynym klientem w niektórych przypadkach -  powiedział Koji Endo, analityk samochodowy w SBI Securities w Tokio. Jeśli Tesla zbankrutuje, dostawcy stracą wszystko – wyjaśnia analityk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu