Tesla wyda 5 mld USD na fabrykę w Chinach

opublikowano: 01-08-2018, 12:11
aktualizacja: 01-08-2018, 12:28

Koncern Tesla planuje zainwestować 5 miliardów dolarów w budowę fabryki w Chinach. Amerykański gigant technologiczny znany m.in. z produkcji samochodów elektrycznych rozważa pozyskanie funduszy w Państwie Środka, aby sfinansować przynajmniej część inwestycji dla nowej fabryki, twierdzą źródła agencji Bloomberg i Reuters.

Według informatorów, koncern w zeszłym miesiącu podjął wewnętrzną decyzję  o budowie zakładu w pobliżu Szanghaju i oczekuje, że do 2020 r. zacznie w nim produkować  Tesla Model 3.

Tesla Model S, grill
Zobacz więcej

Tesla Model S, grill fot. Bloomberg

Stworzenie fabryki w Chinach stało się bardziej istotne dla Tesli po tym, jak Pekin nałożył 25-procentową dodatkową taryfę na import amerykańskich samochodów w odwecie za opłaty wprowadzone przez prezydenta Donalda Trumpa na chińskie towary o wartości 34 mld USD. Chiny są największym na świecie rynkiem samochodów elektrycznych i drugim co do wielkości rynkiem dla Tesli, po USA.

Zdaniem analityków Bloomberga, specyfika chińskiego rynku i niepewne otoczenie (np. wojna handlowa) inwestycja może wymagać środków rzędu nawet 10 mld USD, czyli dwukrotnie wyższych niż planuje Tesla. Spółka na koniec pierwszego kwartału dysponowała gotówką o wartości 2,7 mld USD. 

Ostatnio firma, której założycielem i prezesem jest kontrowersyjny miliarder Elon Musk zwróciła się z apelem do poddostawców o zweryfikowanie cen i oddanie części płatności, by wspomóc spółkę w osiągnięciu w końcu progu rentowności.

Firma, która obecna jest na rynku od 15 lat jeszcze ani razu nie mogła pochwalić się wypracowaniem zysku. Ma to zmienić m.in. wprowadzenie na masowy rynek przystępnej cenowo wersji Model 3 elektrycznego samochodu, którego produkcja musi być znacząco zwiększona.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy