Test skuteczności ministra cyfryzacji

opublikowano: 16-09-2018, 22:00

Międzynarodowy monitoring internetu potwierdza, że nieodrzucenie przez Parlament Europejski (PE) w pierwszym czytaniu projektu dyrektywy o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym nie wywołało w UE ożywienia — z wyjątkiem Polski.

Tylko u nas bowiem zostało nachalnie wykorzystane do walki wyborczej. Na ekranie monopartyjnej TVP europosłowie PO — którzy zgodzili się na dalsze prace nad systemem ochrony UE, a więc i Polski, przed rabowaniem naszego dorobku intelektualnego przez amerykańskie giganty technologiczne — zostali napiętnowani na czerwono jako zdrajcy internetu, co brzmi jeszcze gorzej niż zdrajcy narodu.

W propagandowej hucpie ginie wiedza o dalszych losach dyrektywy. W legislacyjnej procedurze tzw. współdecydowania jej przyjęcie do kwietnia 2019 r., czyli końca kadencji PE, graniczy z unijnym cudem. Tryb reguluje art. 294 traktatu o funkcjonowaniu UE. Wysoko umocowana została druga izba, czyli ministerialna Rada UE, która może grać z PE w pingponga odmiennymi wersjami aktów prawnych. Jeśli zaś finalna procedura pojednawcza okazuje się nieskuteczna, to projekt trafia do kosza. Rynkiem cyfrowym zajmuje się Rada UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii. Austriacka prezydencja zaplanowała posiedzenie na 4 grudnia, zaś od 1 stycznia temat przejmie rumuńska. Polskim uczestnikiem będzie Marek Zagórski, minister cyfryzacji, zatem to na nim spoczywa odpowiedzialność za przygotowanie propozycji poprawienia przepisów, które tak niepokoją polskich internautów. Rada decyduje większością kwalifikowaną co najmniej 21 państw (72 proc. UE), reprezentujących co najmniej 65 proc. ludności (Polacy stanowią 7,5 proc.). I to jest drobniutki problem — zdolność rządu PiS do przeprowadzenia w UE czegokolwiek na TAK jest zerowa, tzw. dobra zmiana zna wyłącznie słowo NIE…

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu