TFI Allianz chce płacić 3 zł miesięcznie

opublikowano: 12-10-2017, 22:00

Fundusz obligacji azjatyckich przeorientował się na akcje z Nasdaq. Niebawem pojawi się dywidendowy FIZ

Ponad 100 mln zł zebrało TFI Allianz Polska do uruchomionego w marcu 2016 r. funduszu Income & Growth FIZ. To fundusz typu master-feeder, a więc przekazujący wpłaty klientów do globalnego funduszu grupy Allianz. Tak jak ten ostatni, wypłaca też dywidendy. Ci, którzy zdecydowali się mu powierzyć co najmniej 40 tys. EUR, otrzymują co miesiąc 5 zł brutto od każdego certyfikatu o wartości około 1 tys. zł. Tę samą koncepcję ma realizować FIZ, jaki towarzystwo chce wprowadzić na rynek w grudniu. Jego funduszem docelowym ma być fundusz tzw. wysokodochodowych obligacji azjatyckich. Z każdego certyfikatu FIZ polski inwestor ma otrzymywać 3 zł brutto miesięcznie. Tak jak w przypadku Income & Growth FIZ, w nowym produkcie zmiennościbędzie również podlegać sama wartość certyfikatu.

PODOBIEŃSTWA I RÓŻNICE: Zasada działania nowego FIZ-u będzie taka jak Income & Growth FIZ. Różnica będzie polegać na tym, że zmienność wartości certyfikatów, ale również rentowność, będą mniejsze — mówi Robert Hörberg, prezes TFI Allianz Polska.
Zobacz więcej

PODOBIEŃSTWA I RÓŻNICE: Zasada działania nowego FIZ-u będzie taka jak Income & Growth FIZ. Różnica będzie polegać na tym, że zmienność wartości certyfikatów, ale również rentowność, będą mniejsze — mówi Robert Hörberg, prezes TFI Allianz Polska. Fot. Marek Wiśniewski

— Zrobimy drugi fundusz rentierski, bo jest popyt na pierwszy, a klienci pytali, czy mamy w ofercie coś o mniejszej zmienności wartości certyfikatów — tłumaczy Robert Hörberg, prezes TFI Allianz Polska, który zapowiada, że nowe emisje certyfikatów będą prowadzone co miesiąc. Co miesiąc będzie też możliwość ich umarzania. Fundusz obligacji azjatyckich został wybrany jako docelowy ze względu na rozwój tamtejszego rynku papierów dłużnych.

— Jest coraz więcej emitentów i emisji. Zwiększa się więc możliwość wyboru obligacji dla inwestorów — zaznacza Robert Höberg.

Wyborem papierów do funduszu docelowego zajmują się specjaliści z azjatyckiego biura Allianza. Natomiast w San Francisco znajduje się zespół selekcjonujący inwestycje funduszu, do którego przelewa pieniądze klientów subfundusz Artificial Intelligence. To produkt działający w formule klasycznego funduszuotwartego. Nie ma dywidend, a pierwsza wpłata wynosi 500 zł. Subfundusz Artificial Intelligence to jeden z master-feederów Allianz SFIO. Ty-dzień temu zmienił strategię inwestycyjną i nazwę. Wcześniej nazywał się Flexi Asia Bond i lokował na rynku długu. Jak sugeruje nowa nazwa, teraz ma zarabiać na rozwoju sztucznej inteligencji. Chodzi m.in. o wykorzystanie jej w autonomicznych samochodach, handlu czy poszukiwaniu bogactw naturalnych. Przedstawiciele Allianza twierdzą, że fundusz docelowy jest pierwszym funduszem o takiej specjalizacji w Europie.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Ci, którzy liczą na inwestycje w akcje szerzej nieznanych, raczkujących spółek, mogą się jednak zdziwić. W portfelu jest np. zajmujące się marketingiem internetowym Criteo, którego nazwa przeciętnemu człowiekowi nic nie mówi. W portfelu jest jednak również sklep internetowy Amazon.com, motoryzacyjna Tesla, czy produkująca komputerowe karty graficzne Nvidia. Punktem odniesienia dla Artificial Intelligence jest zaś w 90 proc. indeks Nasdaq Composite. Jako subfundusz działający w formule master-feeder Artificial Intelligence zdejmuje z polskich inwestorów obowiązek samodzielnego rozliczenia podatków. To podstawowa bolączka zarówno w bezpośrednich inwestycjach na obcych giełdach, jak również w inwestycjach w zagraniczne fundusze inwestycyjne. Formuła master-feeder rozwiązuje ten problem i na tym chce bazować TFI Allianz zarówno w przypadku funduszy otwartych, jak i dywidendowych FIZ-ów. TFI rozlicza podatek od dywidend, a klienci dostają na konto kwotę netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu