TFI myślą już o nowej ofercie antypodatkowej

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 11-03-2003, 00:00

Towarzystwa funduszy inwestycyjnych zastanawiają się, co zaproponować w tym roku klientom, którzy zainwestowali w 2002 r. około 2 mld zł w fundusze zamknięte i mieszane, chroniące ich przed podatkiem od zysków kapitałowych. Wiele zależy od tego, czy zyski z giełdy zostaną opodatkowane.

Towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI) tworzyły w ubiegłym roku fundusze zamknięte oraz mieszane, które miały chronić klientów przed zapłaceniem podatku od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatkiem Belki. Większość funduszy była bowiem tworzona na czas określony — z reguły jest to koniec tego roku. W związku z tym na rynku pojawi się około 2 mld zł oszczędności Polaków.

— Znacząca część środków będzie uwolniona pod koniec tego roku. Muszą one znaleźć zastosowanie. TFI powinny przygotować jakąś ofertę dla tych klientów — mówi Jacek Socha, przewodniczący Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.

TFI przyszłą ofertę uzależniają jednak od decyzji dotyczącej opodatkowania zysków z giełdy.

— Chcemy coś zrobić dla klientów, którzy są w naszym funduszu mieszanym. Zależy to jednak od opodatkowania giełdy w 2004 r. Wówczas będziemy wiedzieć, czy zaoferować klientom kolejny produkt antypodatkowy czy też zachęcać ich do wejścia do otwartych funduszy — wyjaśnia Grzegorz Świetlik, prezes CA IB TFI.

Także Mirosław Panek, prezes ING TFI, uważa, że wiele zależy od reguł opodatkowania. A tu istnieje wciąż wiele niepewności.

— Dowiemy się o tym zapewne w ustawowym terminie, czyli 30 listopada. Jeżeli system podatkowy umożliwi utworzenie nowego produktu, chroniącego przed podatkiem, zaproponujemy takie rozwiązanie — informuje Mirosław Panek.

Zyski z giełdy mają zostać opodatkowane już od przyszłego roku. Wszystko wskazuje na to, że tak się stanie. Jeśli jednak wygrają zwolennicy przedłużenia ulgi podatkowej, wówczas popyt może zostać skierowany bezpośrednio na giełdę, a nie do funduszy inwestycyjnych, które są już opodatkowane. Jeżeli ulga zostanie przedłużona, fundusze będą się bronić, tworząc kolejne produkty antypodatkowe. Tym razem będą to fundusze zamknięte inwestujące w akcje. Wówczas TFI będą mogły zaproponować klientom przejście z bezpiecznych funduszy zamkniętych do akcyjnych funduszy zamkniętych.

Adrian Adamowicz, dyrektor sprzedaży i marketingu w Pioneer Pekao TFI, zapewnia, że spółka będzie starała się zachować pieniądze w grupie Pekao. Oprócz funduszu mieszanego Pioneer dotyczy to także obligacji antypodatkowych banku Pekao.

— Za wcześnie mówić o tym, czy będziemy starali się o utrzymanie pieniędzy za pośrednictwem funduszy, czy produktu stworzonego z bankiem. Przygotujemy produkt na miarę klientów, którzy wybrali bezpieczne fundusze i obligacje antypodatkowe. Uzgodnimy to z bankiem. Trwa planowanie. Konkretne rozwiązania pojawią się w drugim półroczu — twierdzi Adrian Adamowicz.

TFI pozyskały w ostatnich miesiącach 2002 r. blisko 1,1 mld zł nowych aktywów. Do zdobycia było zaś ponad 2,6 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane