TFI we wrześniu musiały sprzedawać akcje

opublikowano: 12-10-2017, 12:11
aktualizacja: 12-10-2017, 12:18

Według Macieja Marcinowskiego, analityka Trigon DM, rodzime fundusze sprzedały we wrześniu akcje na GPW za około 0,25 mld zł.

Szacunki to wypadkowa przepływów netto do poszczególnych kategorii funduszy inwestycyjnych.

We wrześniu fundusze akcji polskich odnotowały odpływ na poziomie 280 mln zł - to najwięcej od czerwca 2016 r., ale stało się tak głównie za sprawą dużych odpływów (około 0,2 mld zł, jak szacują Analizy Online) z funduszu PZU Akcji Krakowiak.

Spore odpływy netto (62 mln zł) odnotowały też fundusze akcji polskich z oferty Aviva Investors Poland.

Bilans w większości pozostałych towarzystw w tej kategorii był bliski zeru, a na plus wyróżniły się jedynie Union (+22 mln zł) i Investors TFI (+21 mln zł).

"Fundusze akcji zagranicznych, po trzech miesiącach na plusie, również odnotowały odpływy netto (-55 mln zł). Piąty miesiąc z rzędu (po półtorarocznej passie napływów) saldo przepływów było ujemne także w funduszach absolutnej stopy zwrotu (-111 mln zł). Z kategorii mniej lub bardziej powiązanych z rynkiem akcji, na plusie pozostają tylko fundusze stabilnego wzrostu i pozostałe mieszane (łącznie +197 mln zł), ale skala napływów wyraźnie spadła m/m" - dodaje Maciej Marcinowski.

Czytaj także: Hossa w pełni, a z funduszy odpływa kapitał

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu