TFI zarabiają na słabszym złotym

Anna Borys
opublikowano: 07-11-2008, 00:00

Akcje i obligacje w październiku znów nie przynosiły funduszom oczekiwanych wyników

Miniony miesiąc przyniósł kolejną odsłonę dramatu na rynkach finansowych. Wiele indeksów ustaliło minima bessy. Był wśród nich także warszawski WIG20. Warto jednak zauważyć, że są fundusze, które na tym całym zamieszaniu zyskały. Zarabiali klienci, którzy oszczędzali w złotych, a ich aktywa były inwestowane w walutach obcych. Zysk pochodzi z różnic kursowych.

W połowie października nasza waluta ustaliła wielomiesięczne minimum w stosunku do większości walut. Za dolara płacono ponad 3 zł, a kurs euro dobijał do 4 zł. Wiązało się to z gwałtownym odpływem kapitału zagranicznego z naszego kraju. Inwestorzy sprzedawali m.in. polskie papiery skarbowe.

W sumie w październiku waluty obce umocniły się do złotego nawet o ponad 20 proc. Na tych wahaniach bardzo skorzystali klienci przede wszystkim funduszy obligacji amerykańskich. Najlepszy wynik w tym okresie wypracował Millennium Subfundusz Dolarowa Lokata. Właściciele jego jednostek inwestycyjnych zarobili w październiku 19,44 proc. Na drugim miejscu znalazł się PKO/Credit Suisse subfundusz Papierów Dłużnych ze stopą zwrotu 18,67 proc. Podium zamyka zaś UniFundusze subfundusz UniDolar Obligacje z wynikiem 15,53 proc.

Ciekawostką miesiąca są fundusze rynku japońskiego. Tamtejszy indeks NIKKEI 225 w październiku spadł najniżej od 27 lat. Nie przeszkadzało to niektórym funduszom akcji przyzwoicie zarobić na tym parkiecie. Najlepszy w październiku okazał się PKO/Credit Suisse subfundusz Małych Spółek Japońskich. Jego klienci zarobili w ostatnim miesiącu 5,41 proc.

Zdecydowanie mniej powodów do zadowolenia mieli klienci produktów, które inwestują nad Wisłą. Wszystkie fundusze były pod kreską. Wartość ich stóp zwrotu waha się jednak w zakresie niebagatelnych 30 proc. Warto zastanowić się, skąd bierze się taka duża różnica. Gratulacje należą się Adamowi Drozdowskiemu, który zarządza PZU Optymalnej Alokacji. Jego sposób na sukces jest prosty: zabezpiecza się przed spadkami krótkimi pozycjami na kontraktach terminowych. Gdy rynek spada, on traci mniej niż konkurencja. Kiedy rośnie, jest odwrotnie. Duży wpływ na wynik funduszy obok zdolności zarządzającego ma też jego wielkość. Ryzykowne jest wybieranie największych pod względem wartości aktywów produktów, bo duży portfel utrudnia poruszanie się po rynku.

Dużo w październiku działo się także w krajowych obligacjach. Pod koniec miesiąca rynek papierów dłużnych został zmrożony falą podaży z zagranicy. Płynności nie podtrzymywali krajowi gracze, którzy albo też sprzedawali, jak TFI, albo wstrzymywali się z zakupami, jak banki i OFE. W konsekwencji rentowność skoczyła najwyżej od 5 lat. Duży spadek cen obligacji krajowych spowodował drastyczną przecenę portfeli funduszy tych obligacji. Teraz sytuacja wraca do normy, fundusze papierów dłużnych rosną nawet po kilka procent dziennie. Dużo wskazuje, że to dopiero początek wzrostów na tym rynku. Spowolnienie gospodarcze w Polsce może być wystarczającym argumentem dla Rady Polityki Pieniężnej, by ciąć stopy procentowe. Dla klientów produktów inwestujących w krajowe papiery skarbowe to znakomita wiadomość.

Adam Drozdowski: Fundusz ma w portfelu wyselekcjonowane akcje, zabezpieczone krótkimi kontraktami terminowymi. Strategia ta pozwala tracić znacznie mniej na spadkach. Gdy indeksy rosną, nasze aktywa zyskują na wartości.

zarządzający PZU Optymalnej Alokacji

3%

Tyle we wrześniu wyniosła stopa zwrotu z funduszu PZU Optymalnej Alokacji.

ZASADY RANKINGU "PB"

Fundusze podzieliliśmy na osiem kategorii. W każdej z nich przyznajemy co miesiąc od pięciu do jednego punktu dla najlepszych produktów oraz odejmujemy od pięciu do jednego punktu najsłabszym produktom pod względem stopy zwrotu. Pozostałe fundusze mają 0 pkt. W każdym kolejnym miesiącu punkty się sumują. Zwycięzcę w każdej kategorii poznamy w styczniu 2009 r. W rankingu biorą udział produkty krajowych TFI, których aktywa były wycenione na 28 grudnia 2007 r.

KATEGORIE

Fundusze małych i średnich spółek akcji krajowych Fundusze akcji krajowych

Fundusze akcji zagranicznych

Fundusze zrównoważone

Fundusze stabilnego wzrostu

Fundusze krajowych papierów dłużnych skarbowych

Fundusze obligacji zagranicznych

Fundusze rynku pieniężnego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu