The Guardian: IPO Saudi Aramco jest porażką

opublikowano: 19-11-2019, 10:52

Wejście na giełdę Saudi Aramo można nazwać porażką jeszcze przed pierwszym notowaniem akcji spółki, pisze The Guardian.

Brytyjski dziennik argumentuje, że cele sygnalizowane przez Saudyjczyków nie zostały osiągnięte. Przypomina, że rządzący realnie królestwem książę Mohammed bin Salman mówił iż Saudi Aramco jest warte 2 bln USD. W ostatni weekend poinformowano jednak oficjalnie, że wycena spółki sięgnie 1,6-1,7 bln USD.

Saudi Aramco
Zobacz więcej

Saudi Aramco fot. Bloomberg

Kolejnym celem było, aby akcje Aramco znalazły się w portfelach międzynarodowych inwestorów. Choć kilku outsiderów je kupi, pisze The Guardian, to pierwotna oferta publiczna akcji najbardziej dochodowej spółki na świecie przekształciła się w wydarzenie, w którym uczestniczyć będą głównie lokalni inwestorzy oraz pochodzący z krajów Zatoki Perskiej. Dziennik zwraca uwagę, że kiedy saudyjskie banki uruchomiły kredyty dla lokalnych inwestorów indywidualnych, aby mogli kupić akcje Aramco, zarząd spółki anulował promujące ofertę spotkania z inwestorami w USA, Azji i Europie.

The Guardian przypomina również, że zamiarem Saudi Aramco było wejście na jedną z największych zagranicznych giełd, oprócz krajowej. Tymczasem IPO przeprowadzone zostanie wyłącznie na saudyjskiej giełdzie Tadawul i obecnie nie słychać nic o tym kiedy i czy w ogóle dojdzie do wprowadzenia spółki na którąś z zagranicznych giełd.

- IPO odbędzie się, prawdopodobnie oficjalnie ogłoszony zostanie wielki sukces. Ale nie będzie to nic takiego – konkluduje The Guardian.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, The Guardian

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu