Thomas Cook ogłosił upadłość, Neckermann wstrzymał sprzedaż

PAP, MAG
opublikowano: 23-09-2019, 09:53

Neckermann Polska wydał oświadczenie, w którym uspokaja, że działa normalnie, a sytuacja finansowa jest stabilna. Jednak na stronie internetowej nie można kupić wycieczek. System sprzedaży jest niemiecki, a niemiecka spółka wstrzymała sprzedaż. To efekt upadłości Thomasa Cooka, do którego należy Neckermann.

Najstarsze na świecie biuro podróży Thomas Cook ogłosiło w poniedziałek upadłość pozostawiając bez pomocy setki tysięcy klientów na całym świecie. Rozpoczęto akcję sprowadzania ich do kraju.
Po informacji o przymusowej likwidacji i wydaniu zarządzenia o powołaniu likwidatora Thomasa Cooka, Neckermann Polska, polskie biuro należące do brytyjskiej grupy, wydało oświadczenie.
Poniżej jego treść:
Szanowni Państwo, drodzy Klienci, Kontrahenci, Agenci, Współpracownicy,
w związku z ogłoszoną w dniu dzisiejszym upadłością brytyjskiej Spółki Thomas Cook PLC
oraz licznymi pojawiąjącymi się w mediach informacjami i spekulacjami informuję, że:
1. Neckermann Polska Biuro Podróży Spółka z o.o., jako odrębna Spółka polskiego
prawa handlowego, prowadzi dalej normalną, codzienną, operacyjną działalność.
2. Wszyscy polscy Klienci Neckermanna, zarówno ci którzy obecnie przebywają za
granicą, jak i ci, którzy jeszcze nie wyjechali na swoje wakacje, będą realizowali swoje
wyjazdy wakacyjne zgodnie z planem.
3. Nasza polska Spółka znajduje się w stabilnej kondycji finansowej i realizuje na bieżąco
wszystkie swoje zobowiązania, wszystkie bieżące rachunki i faktury są zapłacone.
4. Wszelkich dodatkowych informacji naszym Klientom udzielają nasi pracownicy pod
numerem infolinii 22 212 05 00. Wszystkie biura Neckermann w całej Polsce są dzisiaj
otwarte i normalnie funkcjonują.
Z poważaniem
Maciej Nykiel
Prezes Zarządu
Jednak próba zakupienia wycieczki na stronie Neckermann Polska kończy się fiaskiem i informacją „Niestety oferta została sprzedana”.
Thomas Cook zaprzestał działalności i wszystkie jego loty zostały odwołane.
Brytyjski Urząd ds. Lotnictwa Cywilnego (UK Civil Aviation Authority) poinformował, że rozpoczął, przy współpracy z innymi agendami rządowymi, operację sprowadzania do kraju ok. 150 tys. brytyjskich klientów do kraju. Przewiduje się że operacja może potrwać ponad 2 tygodnie.
"Biorąc pod uwagę powagę sytuacji, niektóre zakłócenia są nie do uniknięcia, ale Urząd ds. Lotnictwa Cywilnego podejmie działania aby sprowadzić ludzi do domów w terminie możliwie najbliższym planowanego" - głosi komunikat Urzędu opublikowany w poniedziałek nad ranem.
- To jest bardzo smutny dzień dla firmy, która jako pierwsza wprowadziła na rynek pakiety wakacyjne i umożliwiła podróżowanie milionom ludzi na całym świecie - mówi Peter Fankhauser, dyrektor wykonawczy Thomasa Cooka.
Przyczyną upadłości firmy jest olbrzymie zadłużenie. W ub. piątek Thomas Cook poinformował, że w trybie pilnym ubiega się od kredytodawców i udziałowców o doraźną pomoc w wysokości 200 mln funtów (250 mln dolarów), aby uniknąć bankructwa.
Ocenia się, że wycieczki turystyczne i pobyty wypoczynkowe wykupiło u Thomasa Cooka ponad 600 tys. osób na całym świecie, w tym 150 tys. Brytyjczyków, których trzeba będzie przewieźć do kraju.
Grupa posiada liczne hotele i kompleksy wypoczynkowe na całym świecie oraz cztery linie lotnicze. Zatrudniają one 21 tys. pracowników w 16 krajach, w tym 9 tys. w Wielkiej Brytanii. Ludzie ci zasilą szeregi bezrobotnych, bowiem linie zawiesiły działalność.
Problemy firmy - której korzenie sięgają roku 1841 - zaczęły narastać w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Złożyło się na to kilka czynników: wyjątkowo upalne lato 2018 r., które zmniejszyło liczbę rezerwacji last minute, niepokoje polityczne w kilku krajach będących popularnymi celami wyjazdów, niepewność związana z brexitem, ale także rosnąca konkurencja ze strony biur podróży działających w internecie i tanich przewoźników lotniczych. Do tego doszedł zmieniający się rynek turystyczny - coraz więcej osób samodzielnie organizuje wyjazdy, nie korzystając z biur podróży. [PAP, MAG]
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane