ThyssenKrupp spodziewa się niższego zysku w 2002 r

Reuters
opublikowano: 15-01-2002, 14:06

ESSEN (Reuters) - Niemiecki ThyssenKrupp poinformował we wtorek, że z powodu spowolnienia światowej gospodarki jego zysk będzie nadal spadać. Dopiero w drugiej połowie 2002 roku koncern spodziewa się stopniowego wzrostu popytu na stal. Negatywne prognozy doprowadziły do znacznej przeceny akcji ThyssenKruppa o blisko cztery procent. "Patrząc z obecnej perspektywy grupa nie

ESSEN (Reuters) - Niemiecki ThyssenKrupp poinformował we wtorek, że z powodu spowolnienia światowej gospodarki jego zysk będzie nadal spadać. Dopiero w drugiej połowie 2002 roku koncern spodziewa się stopniowego wzrostu popytu na stal.

Negatywne prognozy doprowadziły do znacznej przeceny akcji ThyssenKruppa o blisko cztery procent.

"Patrząc z obecnej perspektywy grupa nie spodziewa się poprawy koniunktury gospodarczej na świecie przed drugim półroczem 2002" - powiedział prezes koncernu Ekkehard Schulz podczas konferencji prasowej na temat ubiegłorocznych wyników.

W roku finansowym 2001 zakończonym 30 września zysk przed opodatkowaniem ThyssenKruppa spadł do 876 milionów euro z 1,09 miliarda euro w poprzednim roku.

Schulz zapowiedział, że nie spodziewa się by w tym roku finansowym zysk przed opodatkowaniem, a po odliczeniu pozycji jednorazowych osiągnął zeszłoroczny poziom około 500 milionów euro.

ThyssenKrupp to czwarty co do wielkości producent wyrobów płaskich na świecie oraz jeden z największych wytwórców cześci samochodowych, a także wind i schodów ruchomych.

Pesymistyczne prognozy ThyssenKruppa przyczyniły się również do spadku cen akcji innych spółek z sektora stalowego w Europie, w tym głównych graczy holendersko-brytyjskiego Corusa, francuskiego Usinor, hiszpańskiej Acerali i luksemburskiego Arbed.

Zdaniem analityków wyniki niemieckiej spółki nie powinny być zaskoczeniem, jednak biorąc pod uwagę, że ceny stali na światowych rynkach są obecnie najniższe od 20 lat, europejska branża nie uniknie dalszej konsolidacji i redukcji kosztów.

Jednym z jej przejawów jest fuzja Usinor, Acerali i Arbed w wyniku której powstanie największy na świecie producent stali Arcelor.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / ThyssenKrupp spodziewa się niższego zysku w 2002 r