Tipmedia szuka inwestorów

opublikowano: 19-09-2019, 22:00

Przyszedł czas na wykup menedżerski i kolejne wyzwania. Lubelska spółka wybiera się za granicę.

Tipmedia to jedna z tzw. trzyjedynek, czyli spółek utworzonych w ramach Działania 3.1 „Inicjowanie działalności innowacyjnej” programu Innowacyjna Gospodarka, realizowanego kilka lat temu przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Startup powstał w 2015 r. przy wsparciu wehikułu Innova Invest Lubelskiego Parku Naukowo- Technologicznego. Na start otrzymał ok. 400 tys. zł w zamian za 46 proc. udziałów. Teraz chwali się wykupem menedżerskim i rozpoczęciem samodzielnej działalności. Spółka jest aktywna na trzech polach. Działa jako broker reklamowy. Sieciuje niezależnych, lokalnych wydawców stron internetowych, gazet, rozgłośni radiowych i TV, reprezentując je w rozmowach z dostawcami reklam — dużymi markami i domami mediowymi.

— Duże podmioty nie są chętne do prowadzenia rozmów z małymi wydawcami, rozproszonymi na lokalnych rynkach. Pośredniczymy więc między nimi i umożliwiamy współpracę opartą na jednym zleceniu i jednej fakturze. Wliczając programy afiliacyjne, jesteśmy obecni już w prawie 400 miastach — mówi Piotr Marek, właściciel grupy Tipmedia.

Spółka jest także dostawcą oprogramowania dla mediów lokalnych. Świadczy ponadto usługi doradcze i szkoleniowe m.in. ułatwiając wydawcom przechodzenie od tradycyjnych do cyfrowych kanałów. Pod marką CMS4Media próbuje sił za granicą. Pod uwagę bierze rynki: amerykański, kanadyjski i brytyjski. Na promocję otrzymała pieniądze z programów publicznych Polskie Mosty Technologiczne oraz Internacjonalizacja Polski Wschodniej. Uruchomiła biuro w Nevadzie. Podpisała pierwsze umowy z zagranicznymi partnerami. Współpracuje np. z Cooltura24 z Wielkiej Brytanii. W kraju obsługuje m.in. Telewizję Sudecką, Radio Tczew, Dziennik Powiatowy Augustów, portal internetowy iGryfino. Piotr Marek zapewnia, że spółka osiągnęła już próg rentowności — roczny poziom przychodów to blisko 2,9 mln zł. Po pomyślnym zakończeniu negocjacji dotyczących wykupu biznesu z Innova Invest szykuje się do rozszerzenia działalności na nowe rynki. Potrzebuje na to dodatkowych funduszy, a także kontaktów i wsparcia merytorycznego. Szuka więc inwestora strategicznego. Dlaczego najpierw postawiła na wykup menedżerski?

— Błędem Działania 3.1 było to, że założyciele firm oddawali pierwszemu inwestorowi zbyt dużą część udziałów. Blokowało to start-upy przy realizacji kolejnych rund inwestycyjnych — uważa Piotr Marek.

Paweł Bryda, członek zarządu Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego, wyjaśnia, że to pierwsza spółka wychodząca z Innova Invest. W jej przypadku ziścił się pozytywny scenariusz współpracy — park zarobił na inwestycji. W sumie wsparł w rozwoju ok. 20 firm. Część dobrze rokuje i notuje regularne wzrosty, inne są w nie najlepszej kondycji. Park rozważa więc zakończenie współpracy z nimi i szuka rozwiązań, które pozwolą zabezpieczyć jego własne interesy.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu