Tlen popłynął rurociągiem

opublikowano: 25-09-2012, 00:00

Air Liquide dostarcza tlen do huty CMC Zawiercie z Dąbrowy Górniczej. Takich inwestycji będzie więcej.

W Śląskiem czysty tlen transportują rurami — nie dlatego jednak, że powietrze jest tak zanieczyszczone. Za 66 mln zł (część pokryła UE) francuski Air Liquide postawił tlenowy rurociąg, przecinający Zagłębie Dąbrowskie.

Rurociąg ma ponad 25 cm średnicy, prawie 30 kilometrów długości i w 80 proc. jest zakopany w ziemi. Ożywczy gaz będzie docierać nim z Dąbrowy Górniczej do CMC Zawiercie, czyli jednej z największych w Polsce hut stali. Wcześniej Air Liquide dostarczałogo cysternami, które kilkanaście razy dziennie dojeżdżały do zawierciańskiego zakładu.

— To przedsięwzięcie przyniosło nam wiele korzyści — w szczególności pewność zasilania w tlen oraz większy stopień czystości i stabilne ciśnienie tlenu, co ma wpływ na stabilność pracy pieców elektrycznych i zmniejszenie zużycia energii — mówi Jerzy Kozicz, prezes CMC Zawiercie.

Rui Coelho, prezes polskiego oddziału Air Liquide, zaznacza, że rurociąg to dla tlenowego koncernu — którego ubiegłoroczne przychody przekroczyły 14,5 mld EUR — tylko fragment inwestycyjnej ofensywy nad Wisłą.

— Opracowanie tego projektu to część inwestycji wartej blisko 100 mln EUR, którą grupa zrealizowała w Polsce w latach 2007-11 — mówi Rui Coelho. W spółce dowiedzieliśmy się, że zawierciański rurociąg tlenowy pozostanie — przynajmniej na razie — jedyną tego typu inwestycją w Polsce.

Francuzi jednak — prócz zakładu w Dąbrowie Górniczej posiadający jeszcze placówki produkcyjne w Krakowie i Puławach — nie zamierzają zwalniać. W ubiegłym tygodniu Air Liquide podpisał z KGHM umowę na długoterminowe dostarczenie tlenu. By podołać jej warunkom, do 2015 r. w Głogowie postawi za ok. 70 mln EUR „jednostkę rozdziału powietrza”, która zapewni miedziowemu gigantowi 1500 ton tlenu dziennie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Tlen popłynął rurociągiem