TMS: Banki centralne w Europie nie zmieniły stóp

TMS
opublikowano: 10-01-2008, 17:25

Dzisiejsza sesja była tą, która mogła nadać kierunek parze EUR/USD trwającej dotychczas w konsolidacji. Rynki wyczekiwały na  decyzje banków centralnych, które odmienne od oczekiwanych mogły ruszyć rynkiem.

Pierwszą poznaliśmy decyzję Banku Anglii, który zgodnie z przewidywaniami pozostawił stopy na niezmienionym poziomie- 5,5 proc. Notatki z posiedzenia poznamy 23 stycznia, pozwolą one prawdopodobnie potwierdzić oczekiwania analityków odnośnie obniżek stóp w lutym. Słabnący ostatnio funt do ogłoszenia decyzji BoE wyznaczył nowe minima na poziomach 1,9539, 4,7828, 2,1771 - odpowiednio wobec dolara, złotówki i franka. Brak obniżki stóp przyniósł wzrosty na funcie, które okazały się krótkotrwałe i kurs szybko powrócił do wcześniejszych poziomów. Najwięcej brytyjska waluty straciła do franka, gdzie zeszła poniżej poziomu 2,17, ostatnio płacono tyle za funta w grudniu 2004r. Europejski Bank Centralny również wstrzymał się ze zmianami stóp, pozostawiając główna stopę na poziomie 4 proc. Wypowiedź prezesa banku Jean-Claude Trichet, który określił utrzymanie stabilnej inflacji jako głównego zadania polityki pieniężnej ECB miała zdecydowanie jastrzębi wydźwięk. Spowodowało to umocnienie się eurodolara, który zbliżył się do oporu na poziomie 1,4750. Dopiero zdecydowane pokonanie tego oporu i zbliżenie się do maksimum na poziomie 1,48245 pozwoli myśleć o pokonaniu 1,50 na parze EUR/USD. Dzisiejsze wystąpienie Bena Bernanke może odwrócić kierunek zmian, jego opinię na temat stanu amerykańskiej gospodarki i rynku finansowego poznamy o godz. 19.
Obserwowaliśmy dziś silną aprecjację złotówki wobec euro i dolara w drugiej połowie sesji. W stosunku do dolara nasza waluta naruszyła wsparcie na 2,43 i zmierza w kierunku silnego wsparcia na 2,42. Analogicznie zachowuje się złotówka do waluty europejskiej, umacniając się do poziomu 3,5820.

Sporządziła:
Dominika Barszcz
Departament Doradztwa i Analiz
DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: TMS

Polecane