TMS: Stopy w strefie euro bez zmian

opublikowano: 12-04-2007, 16:38

Oczekiwana przez inwestorów od początku tygodnia decyzja ECB w kwestii stóp proc. i konferencja prasowa J.C. Tricheta nie zaskoczyły rynku.

Europejski Bank Centralny nie dokonał zmiany stóp proc. Podczas konferencji Trichet wstrzymał się od wypowiedzi na temat "wzmożonej czujności" co jednakże nie zdopingowało inwestorów do zakupów USD. Kurs EUR/USD do wczesnego popołudnia pozostawał w przedziale 1,3450 - 1,3480. Wyraźnemu wzmocnieniu uległ japoński jen, którego kurs wobec dolara znalazł się po konferencji ECB na poziomie USD/JPY 118,80.

Pomimo iż wypowiedź Tricheta nie zawierała frazy o wzmożonej czujności, to ostrzegł on, że bank uważanie monitoruje wszelkiego rodzaju zagrożenia. Zaznaczył jednocześnie, że ostatnie dane o inflacji potwierdzają jej tendencję wzrostową w dłuższym terminie. Prezes ECB podkreślił również, że kwestia oczekiwań co do zmiany stóp proc. po dzisiejszej konferencji nie powinna ulec zmianie. Rynek z dużym prawdopodobieństwem oczekuje, ze w czerwcu dojdzie do podwyżki stóp proc., a dzisiejsza konferencja ECB zdaje się te oczekiwania potwierdzać. O ile słowa Tricheta nie przełożyły się na zmiany notowań EUR/USD to miały spory wpływ na rynek japońskiego jena. Zdaniem prezesa ECB wartość japońskiej waluty powinna być bardziej związana z fundamentami japońskiej gospodarki. Inwestorzy potraktowali te słowa jako werbalną interwencję przystępując do realizacji zysków i zakupów jena. Notowania EUR/JPU zniżkowały do poziomu 160,20, zniżkował również kurs GBP/JPY.

Spadek notowań USD/JPY nie dopuścił do wzmocnienia dolara wobec euro. Kurs EUR/USD kilkakrotnie testował opór na poziomie 1,3480. Deprymującym czynnikiem do zajmowania długich pozycji w dolarze były popołudniowe dane o tygodniowym bezrobociu w USA. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wzrosła w ubiegłym tygodniu w USA do 342 tyś. Analitycy ankietowani przez Agencję Reutera prognozowali, że liczba ta spadnie do 320 tys.

Zakończenie tygodnia powinno skłaniać inwestorów do realizacji zysków. Kurs EUR/USD po przetestowaniu bariery 1,3500 powinien zniżkować w kierunku poziomu 1,3400.

Marek Wołos
Departament Doradztwa i Analiz
DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / TMS: Stopy w strefie euro bez zmian