TMS: Złoty wciąż słaby

Mikołaj Kusiakowski, Tomasz Regulski
opublikowano: 24-11-2008, 10:29

Po piątkowym wysokim zamknięciu EUR/PLN, na  początku nowego tygodnia polska waluta pozostaje słaba. Zarówno względem euro, jak i dolara notowania złotego utrzymują się blisko ostatnich minimów i na razie nie widać szans na poprawę sytuacji.

W dalszym ciągu rytm polskiemu rynkowi będą nadawały wydarzenia światowe, a zwłaszcza rozwój sytuacji w Stanach Zjednoczonych i na parze EUR/USD. W piątek indeks Dow Jones powrócił ponad poziom 8000 pkt, jednak silny ruch zwyżkowy odbył się w ostatniej godzinie handlu, dlatego też dzisiejsza sesja musiałaby potwierdzić wzrosty, co dawałoby szansę na kilkudniowe odreagowanie w Europie, zwłaszcza w obliczu święta w USA w czwartek i związanej z tym mniejszej płynności rynku. Pamiętać trzeba, że w najbliższych dniach Komisja Europejska przedstawi pakiet stymulujący gospodarkę, co może zachęcić inwestorów do kupna akcji. Poprawa nastrojów na parkietach w Europie powinna odbywać się wraz ze wzrostami EUR/USD, co byłoby istotnym wsparciem dla notowań złotego.
Poza wydarzeniami na świecie, istotne będą również publikacje makroekonomiczne w Polsce, a także środowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej odnośnie poziomu stóp procentowych.

W środę, jeszcze przed decyzją RPP poznamy wskaźnik dynamiki sprzedaży detalicznej w październiku. Oczekuje się jej spadku do 8,7% r/r wobec 11,6% r/r we wrześniu. W piątek natomiast poznamy bardzo istotne dane dotyczące wzrostu gospodarczego Polski w III kwartale. Prognozy zakładają iż tempo wzrostu PKB wyniesie 4,7% r/r, w stosunku do 5,8% r/r w II kwartale.

Biorąc pod uwagę hamującą krajową gospodarkę oraz niezbyt optymistyczne prognozy na przyszłość, należałby oczekiwać szybkich obniżek stóp procentowych w Polsce. Jednak analizując ostatnie wypowiedzi członków RPP można dojść do wniosku, że w tym tygodniu Rada nie przegłosuje obniżki głównej stopy procentowej. Większość członków wskazywała bowiem na stabilizację kosztu pieniądza przez najbliższy okres, do momentu poznania kolejnych publikacji makroekonomicznych.
W tym tygodniu należy oczekiwać dużych wahań notowań złotego, jednak po środowej decyzji RPP, przy założeniu, że stopy nie ulegną zmianie, polska waluta powinna odrobić straty.

Notowania pary EUR/USD wciąż dalekie są od rozstrzygnięcia. Wartość euro wyrażana w dolarze na początku dzisiejszej sesji odnotowała niewielki wzrost do 1,2670. Jednak już o godz. 9.00 powróciła w okolice poziomu 1,2600. Wartość euro wyrażana w dolarze w ostatnim czasie w bardzo ograniczonym stopniu reaguje na doniesienia fundamentalne. Dzisiaj wpływu na kurs EUR/USD nie miała np. informacja o tym, że jeden z największych amerykańskich banków Citigroup zostanie wsparty przez rząd USA kwotą 20 mld. Notowania tej pary walutowej przestały również podążać w ślad za rynkowi nastrojami. Dzisiaj wręcz obserwowaliśmy odwrócenie tej relacji. W momencie, gdy giełdy azjatyckie spadały, kurs EUR/USD notował wzrost, natomiast pozytywne otwarcie notowań na parkietach w Europie przyniosło jego zniżkę.

Dopóki na rynek nie napłynie naprawdę silny impuls (obecnie trudno wskazać co takim impulsem może się okazać), kurs EUR/USD będzie prawdopodobnie w dalszym ciągu chaotycznie poruszał się w dotychczasowym przedziale wahań. Wobec tego trudno oczekiwać, by większy wpływ na jego notowania miały dane makroekonomiczne jakie napłyną dziś na rynek. A będą to dane dość istotne, których odczyty do niedawna powodowały znaczne zmiany wartości euro względem dolara. O godz. 10.00 zostanie przedstawiony listopadowy indeks nastroju w biznesie w Niemczech sporządzany przez instytut Ifo. Równocześnie napłyną dane na temat salda na rachunku obrotów bieżących we wrześniu w strefie euro. Godzinę później poznamy wrześniową dynamikę zamówień w przemyśle z tego samego obszaru. Serię istotnych danych kończyć będzie sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w październiku, która zostanie przedstawiona o godz. 16.00. Odczyty wymienionych wskaźników, ze względu na pogarszającą się sytuację w światowej gospodarce, mogą wypaść dość słabo, co może przynieść powrót negatywnych nastrojów na rynek. W takiej sytuacji szanse na umocnienie będzie miał japoński jen. O godz. 9.30 kurs USD/JPY kształtował się na poziomie 95,20.

Mikołaj Kusiakowski, Tomasz Regulski
Autorzy są specjalistami Departamentu Doradztwa i Analiz DM TMS Brokers

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mikołaj Kusiakowski, Tomasz Regulski

Polecane