TNS OBOP: 32 proc. poparcia dla PiS, 31 proc. dla PO

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-12-2005, 13:48

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku grudnia, 32 proc. Polaków deklarujących, że wzięłoby w nich udział, głosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość, a 31 proc. - na Platformę Obywatelską - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP, przekazanego w poniedziałek PAP.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku grudnia, 32 proc. Polaków deklarujących, że wzięłoby w nich udział, głosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość, a 31 proc. - na Platformę Obywatelską - wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP, przekazanego w poniedziałek PAP.

W porównaniu z poprzednim sondażem, przeprowadzonym trzy tygodnie wcześniej, poparcie dla PiS zmalało o 2 pkt proc., a dla PO - o 1 pkt proc. Na trzecim miejscu znalazła się Samoobrona - w grudniu chciało na nią głosować 8 proc. ankietowanych (wzrost o 1 pkt proc.).

Na Sojusz Lewicy Demokratycznej chciało głosować w grudniu 6 proc. ankietowanych (tyle samo co trzy tygodnie wcześniej), na Ligę Polskich Rodzin - 4 proc. (wzrost o 2 pkt proc.), na PSL - 3 proc. (bez zmian).

Po 2 proc. respondentów poparłoby Platformę Janusza Korwin-Mikkego (spadek o 1 pkt proc.), Krajową Partię Emerytów i Rencistów (poprzednio nie uwzględniono jej w sondażu) i Socjaldemokrację Polską (spadek o 1 pkt proc.).

1 proc. ankietowanych głosowałoby na Partię Demokratyczną-demokraci.pl (bez zmian), także 1 proc. wybrałby inną partię. Podobnie jak trzy tygodnie wcześniej 8 proc. respondentów deklarujących chęć uczestniczenia w wyborach nie było zdecydowanych, na kogo głosować.

Zamiar uczestniczenia w wyborach parlamentarnych zadeklarowały ponad trzy piąte (62 proc.) badanych przez TNS OBOP, ale tylko niespełna dwie piąte (38 proc.; spadek o 2 pkt proc.) deklarację tę złożyło w sposób zdecydowany, 24 proc. (spadek o 1 pkt proc.) respondentów odpowiedziało, że "raczej" wzięłoby udział w wyborach.

Jak czytamy w komentarzu TNS OBOP, właśnie odsetek osób zdecydowanie potwierdzających zamiar głosowania jest wskaźnikiem przy szacowaniu rzeczywistej frekwencji - przed wyborami parlamentarnymi zamiar głosowania deklarowało w ten sposób 41 proc. respondentów, a frekwencja wyniosła 40,57 proc.

Sondaż zrealizowano w dniach 1-5 grudnia na reprezentatywnej, losowej 960-osobowej ogólnopolskiej grupie osób od 18. roku życia. Wyniki preferencji dotyczą 585 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar głosowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / TNS OBOP: 32 proc. poparcia dla PiS, 31 proc. dla PO