TNS OBOP: 58 proc. Polaków akceptuje członkostwo w UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-12-2005, 12:51

Niemal trzy piąte (58 proc.) Polaków aprobuje nasze członkostwo w Unii Europejskiej. Negatywny stosunek ma do tego co jedenasty obywatel (9 proc.) - wynika z listopadowego badania TNS OBOP, przekazanego w piątek PAP.

Niemal trzy piąte (58 proc.) Polaków aprobuje nasze członkostwo w Unii Europejskiej. Negatywny stosunek ma do tego co jedenasty obywatel (9 proc.) - wynika z listopadowego badania TNS OBOP, przekazanego w piątek PAP.

Co czwarty Polak (27 proc.) sądzi, iż unijne członkostwo nie jest ani czymś dobrym, ani złym, natomiast 6 proc. badanych nie zajmuje jednoznacznego stanowiska w tej sprawie.

Jak czytamy w komentarzu TNS OBOP, uzyskane w listopadzie dane nie różnią się istotnie od wyników wcześniejszych badań - w kwestiach europejskich obserwujemy w tym roku stabilizację opinii publicznej. Poparcie dla członkostwa Polski w UE wyrażało od stycznia do listopada od 52 do 60 proc. ankietowanych.

Trzech na czterech Polaków (76 proc.) jest obecnie przekonanych, że unijne członkostwo nie zmieniło w istotny sposób ich życia. Wynik ten jest niemal taki sam jak miesiąc wcześniej (w październiku 78 proc.) i nie różni się istotnie od notowań uzyskanych na przestrzeni ostatniego roku.

Zmiany w swoim życiu wynikające z wejścia Polski do UE odczuwa jedna piąta (21 proc.) społeczeństwa; 11 proc. ocenia je jako zmiany na lepsze, a 10 proc. - jako zmiany na gorsze. 2 proc. ankietowanych nie ma sprecyzowanej opinii na ten temat.

Ponad połowa społeczeństwa (54 proc.) jest przekonana, że wejście do UE zmieniło sytuację naszego kraju. Kilkakrotnie więcej (42 proc.) jest osób, zdaniem których nastąpiły zmiany na korzyść, niż badanych dostrzegających zmiany na gorsze (12 proc.). Zdaniem 36 proc. Polaków wejście naszego kraju do UE nie wpłynęło na jego sytuację. Opinia publiczna zajmuje obecnie niemal takie same stanowisko w tej sprawie jak miesiąc wcześniej. Co dziesiąty (10 proc.) ankietowany nie ma na ten temat zdania.

Prawie trzy piąte (58 proc.) respondentów TNS OBOP twierdzi, iż wejście Polski do UE miało wpływ na status naszego kraju na arenie międzynarodowej. Połowa Polaków (51 proc.) jest przy tym zdania, że przystąpienie do Unii Europejskiej przyczyniło się do poprawy pozycji naszego kraju w świecie. Opinię o zmianach na gorsze pod tym względem wyraża 7 proc. osób. W przekonaniu niecałej jednej trzeciej (30 proc.) ankietowanych unijne członkostwo nie ma wpływu na status Polski w świecie. Na pytanie to nie udzieliło jednoznacznej odpowiedzi 12 proc. badanych.

Badanie przeprowadzono w dniach 12-14 listopada na reprezentatywnej grupie 1005 mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane