To będzie przełomowy rok dla NewConnect

Kamil Zatoński
opublikowano: 23-03-2010, 00:00

Spółki z rynku alternatywnego przetrwały trudne czasy. Część już zarabia

W minionym roku trudne otoczenie gospodarcze poddało ciężkiej próbie plany biznesowe spółek z rynku NewConnect. Jedna z nich poległa (Perfect Line zostało zlikwidowane), kilka innych (m.in. Victoria AOC, Carbon Design) przy braku efektów dotychczasowej działalności zostało zmuszonych do poszukania nowej ścieżki rozwoju. Dla jeszcze innych ostatnie miesiące okazały się być przełomowymi lub przynajmniej za jakiś czas może się okazać, że taki przełom właśnie nastąpił.

W pierwszej grupie jest na pewno Photon Energy, czeska spółka zajmująca się inwestowaniem w elektrownie korzystające z energii słonecznej. Korzystne regulacje prawne i wciąż dość wczesne stadium rozwoju tej niszy (co skutkuje ograniczoną konkurencją) spowodowały, że osiągnięcia spółki mogą imponować. 86 mln zł przychodów i 5,5 mln zł zysku netto (pierwszy w historii) to rezultaty, których nie powstydziłaby się niejedna spółka z głównego rynku.

Na małym parkiecie wciąż jednak dominują podmioty, które są w fazie tworzenia produktu (produktów) lub zdobywania rynków. Dlatego większość spółek nie osiąga istotnych przychodów lub wręcz nie osiąga ich wcale. Niektóre już jednak w tym roku powinny mieć się czym pochwalić. W tej grupie jest Aton-HT, który po wejściu w życie korzystnej dla spółki ustawy o utylizacji odpadów będzie mógł pokazać, ile warte są wypracowane przez firmę technologie i wyprodukowane urządzenia. Eko-Export po uzyskaniu niezbędnego kapitału będzie miał szansę na podbój rynku amerykańskiego. Vedia (produkuje elektronikę) powinna pokazać, jakie efekty przyniosą działania, zmierzające do pozyskania zagranicznych klientów. Po sfinalizowaniu obiecanych przejęć oczekiwania inwestorów będzie też musiał zaspokoić Oponix.pl (na razie firma nie zarabia na działalności operacyjnej), a przynajmniej wzrostem przychodów w tym roku powinny się móc pochwalić Dent-a-Medical (buduje sieć franczyzową gabinetów stomatologicznych) i Serenity (chce stworzyć sieć placówek rehabilitacyjnych). Obie spółki wkrótce poproszą o kapitał. Wreszcie — ViaGuara będzie musiała udowodnić, jaką jakość mają niespodziewane wysokie zyski z ostatniego kwartału ubiegłego roku.

Najbliższe miesiące dadzą też odpowiedź na pytanie, jakie są szanse na sukces takich firm, jak Nicolas Games (potrzebuje pieniędzy na dokończenie gry komputerowej) i Cerabud (chce kupić nowy zakład produkcyjny). Obie spółki łączy to, że odnotowały… ujemne przychody. Pierwsza — w III kwartale 2009 r., druga — w IV kwartale. Pod znakiem zapytania stoi za to przyszłość Victorii Asset Operation Center, spółki, która nie była w stanie zarabiać na dotychczasowej działalności (obsługa rozliczeniowa TFI) i jest w przededniu zmiany profilu działalności.

5,46

Tyle zarobiła najbardziej zyskowna w tym gronie spółka Photon Energy.

10

Tyle z 20 spółek

z NewConnect o najwyższej

wartości obrotów akcjami,

odnotowanych w lutym, miało

w 2009 r. dodatni wynik netto.

7

Tyle z nich miało zysk przed rokiem.

Spółki, na które warto zwrócić uwagę

Photon Energy

Czeska spółka inwestuje w elektrownie wykorzystujące energię słoneczną. Dzięki sprzyjającemu otoczeniu (m.in. zachętom prawnym) już potrafi na tym zarabiać. W 2009 r. zysk netto sięgnął blisko 5,5 mln zł.

Aton-HT

Złożony niedawno przez prezydenta RP podpis pod ustawą o utylizacji odpadów medycznych, weterynaryjnych i zawierających azbest daje spółce szanse na zyski ze sprzedaży produkowanych przez siebie urządzeń. Firma coraz śmielej poczyna sobie za granicą. To będzie dla niej rok prawdy.

Eko-Export

Firma jest w trakcie zdobywania kapitału, który powinien pozwolić jej wykorzystać szansę, jaką jest zainteresowanie produktami firmy (tzw. mikrosferami) ze strony klientów ze Stanów Zjednoczonych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy