To będzie rok specjalizacji

Jarosław Jaworski
15-02-2010, 13:40

Rozwijający się do tej pory dynamicznie rynek faktoringu w Polsce zanotował w 2009 pierwszy wstrząs, kryzys sprawił, że obroty faktoringowe spadły. Do zatrzymania wzrostu obrotów firm faktoringowych przyczyniła się dekoniunktura, w efekcie czego zmniejszyły się przychody klientów oraz polityka ubezpieczycieli należności, którzy działając w obliczu wzrostu ryzyka ograniczyli zabezpieczenie części transakcji faktoringowych.

Nie oznacza to jednak spadku zainteresowania polskich firm tą formą finansowania, obserwujemy bowiem trend przeciwny. Jednym z czynników wpływających na wzrost popularności faktoringu w mijającym roku było ograniczenie finansowania działalności przedsiębiorstw przez banki. Firmy chętnie szukały pomocy gdzie indziej, doceniając faktoring, który nie tylko jest alternatywą dla kredytu bankowego, ale też oferuje coś więcej niż samo finansowanie. Umożliwia bowiem także przejecie ryzyka, administrowanie należnościami czy obsługę windykacyjną. Wraz ze wzrostem świadomości przedsiębiorców rosną też ich oczekiwania wobec firm faktoringowych. Klienci coraz częściej szukają partnera, który obsłuży ich kompleksowo.

Firmy faktoringowe, których oferta będzie spełniać oczekiwania klientów, a jednocześnie mające silne wsparcie w zakresie refinansowania będą miały większe szanse osiągnięcia sukcesu w 2010 roku. Potwierdzają to doświadczenia Coface Poland Factoring, który w kryzysowym 2009 roku zanotował bardzo dobry wynik, osiągając wzrost obrotów o ponad 40 proc. Jedną z przyczyn sukcesu jest przyjęty przez Coface model działania i usługa łącząca ubezpieczenie należności z finansowaniem poprzez faktoring w ramach własnej grupy kapitałowej, która spotkała się ze sporym zainteresowaniem rynku. Dodatkowo rozwiązanie to jest wspierane usługami wywiadowni i windykacji, które również zapewnia Coface.

Oceniamy, że w 2010 r. szansą dla rozwoju rynku faktoringu będzie zaproponowanie klientom jak najbardziej dopasowanych do ich wymagań produktów, jak również wprowadzenie nowych rozwiązań faktoringowych. Przewagę będzie dawać specjalizacja. Dzięki niej faktorzy będą mogli zaproponować produkty w możliwie największy sposób dostosowane do oczekiwań wybranych grup klientów np. dla firm mikro lub firm dużych, gdzie oferty powinny być radykalnie różne. Ale ważna będzie też możliwość zapewnienia swojej grupie klientów kompleksowej obsługi. Firmy faktoringowe powinny oferować produkty, które całościowo rozwiązują "problem" należności handlowych tj. poza finansowaniem dają bezpieczeństwo (czyli ubezpieczenie należności), szybkość informacji o potencjalnych odbiorcach (wywiadownia handlowa), jak również skuteczność w dochodzeniu wierzytelności (windykacja).

Jednak w 2010 roku znaczący rozwój faktoringu będzie przede wszystkim uzależniony od ogólnej sytuacji gospodarczej na polskim rynku, a także od podejścia ba

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Jaworski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / To będzie rok specjalizacji