Czytasz dzięki

To było najgorsze półrocze dla lokat od 2007 r.

opublikowano: 25-07-2013, 00:00

Finanse osobiste

W pierwszym półroczu Polacy wycofali z lokat prawie 16 mld zł — to prawie 6 proc. tego, co zgromadzili na depozytach, wynika z obliczeń firmy doradczej Open Finance. Po raz ostatni tak duży spadek zanotowano w połowie 2007 r.

— Czerwiec jest czwartym miesiącem z rzędu, w którym klienci indywidualni wycofują pieniądze z bankowych depozytów terminowych. W praktyce nie jest to jednak zrywanie istniejących umów, ale nieprzedłużanie kończących się lokat na kolejne okresy — mówi Michał Sadrak z Open Finance.

Odnowień jest mniej, bo oprocentowanie jest wyjątkowo niskie, po tym jak systematycznie spadały rynkowe stopy procentowe. Polacy najczęściej przenoszą oszczędności na… nieoprocentowane konta osobiste lub konta oszczędnościowe.

To ruch na przeczekanie. Ci, którzy nie boją się podjąć większego ryzyka, kupują jednostki funduszy inwestycyjnych. W pierwszym półroczu saldo wpłat i umorzeń funduszy detalicznych wyniosła 10 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane