„To dopiero początek rosyjskiej hossy”

Zakończona przed tygodniem najdłuższa seria zwyżek indeksu Micex od dziewięciu lat może być dopiero początkiem zwyżek na giełdzie Moskwie, uważają analitycy.

Zobacz więcej

Notowania indeksu Micex, wyrażone w USD. Źródło: Bloomberg.

Potencjał zwyżek indeksu Micex w ciągu najbliższych 12 miesięcy wynosi jeszcze 27 proc., wynika z prognoz analityków zebranych przez agencję Bloomberg. To oznacza, że perspektywy są oceniane najlepiej wśród wszystkich krajów BRIC. Tymczasem do zaledwie 5,3 spadł obliczany dla rosyjskich akcji wskaźnik cena do oczekiwanych zysków. To oznacza 57-procentowe dyskonto wobec wyceny indeksu MSCI Emerging Markets oraz najniższy wskaźnik wśród 21 śledzonych przez Bloomberga rynków wschodzących.

- Pokój oznacza zwyżki. Do rosyjskich akcji inwestorów przyciągają ich niskie wyceny i są oni skłonni podjąć nieco ryzyka, zwłaszcza teraz, gdy konflikt wydaje się słabnąć – oceniał w rozmowie z Bloombergiem Walter Hellwig z towarzystwa BB&T Wealth Management.

O poprawiającym się nastawieniu inwestorów świadczy fakt, że w sierpniu indeks Micex odnotował dzięki spekulacjom o możliwym rozwiązaniu konfliktu 10 wzrostowych sesji z rzędu, co jest najdłuższą taką serią od 2005 r. Tymczasem od początku miesiąca do największego w USA funduszu ETF akcji rosyjskich Market Vectors Russia ETF napłynęło 200 mln USD, co jest najlepszym wynikiem od marca. Mimo to część specjalistów przestrzega przed zbyt pochopnym wchodzeniem na rynek.

- Inwestorzy powinni zachować ostrożność w kupowaniu rosyjskich akcji tylko dlatego, że są one tanie. Trwała hossa na rosyjskiej giełdzie nie wydaje się możliwa bez zdecydowanej zmiany w rosyjskiej polityce – oceniał Albert Brenner, dyrektor w towarzystwie People’s United Wealth Management.

Notowania indeksu Micex, wyrażone w USD. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / „To dopiero początek rosyjskiej hossy”