To konieczność, a nie wymysł

Eligiusz W. Nowakowski
opublikowano: 25-10-2004, 00:00

Trwają prace nad ustawą o partnerstwie publiczno-prywatnym. Jednak część osób, od których realizacja tego partnerstwa będzie zależeć, widzi w nim przede wszystkim zagrożenia.

Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) jest koniecznością i to nie tylko ze względu na wielkość środków potrzebnych na realizację zobowiązań. Dzięki PPP poprawić można efektywność systemu świadczenia usług komunalnych i jakość świadczonych usług.

Dość żółtej wody

Można sobie wyobrazić, że konsument przestanie płacić za wodę, która nie spełnia wymagań dyrektyw. Unia Europejska może pomóc sfinansować inwestycje ekologiczne, gdy przygotuje się odpowiednie wnioski. Zasada „zanieczyszczający płaci” może oznaczać wzrost cen, ale można sobie również wyobrazić zasadę „pijący wodę wymaga”. Jeżeli nie da się tego zrobić bez kapitału prywatnego i know-how, to może dla dobra klienta warto po nie sięgnąć.

Wielkie potrzeby

Skala potrzeb inwestycyjnych realizujących zobowiązania jest tak wielka, że bez wpuszczenia środków prywatnych Polska może nie wypełnić zobowiązań akcesyjnych.

Bardzo szacunkowe określenie łącznych nakładów na wdrożenie programów implementacyjnych dyrektyw w latach 2004- -10 można szacować na 150 mld zł. Łączne zestawienie środków funduszy ochrony środowiska (20 mld zł), samorządów (40 mld zł), Funduszu Spójności na środowisko (25 mld zł) i funduszy strukturalnych na ochronę środowiska (20 mld zł) pokazuje skalę luki, którą powinno wypełnić finansowanie zewnętrzne. Czy może to być budżet? Na to pytanie wydaje się jest bardzo trudno odpowiedzieć. Tę lukę mogą wypełnić partnerzy prywatni. Jest to około 50 mld zł.

Bank partnerem

Sektor bankowy jest naturalnym zasobem środków finansowych, które mogą zostać przeznaczone na potrzeby środowiska naturalnego. Z drugiej strony partnerzy prywatni mogą służyć zarządom miast do pomocy w optymalizacji nakładów.

Również etap po zakończeniu inwestycji, czyli etap operacyjny, może być efektywnie wykonywany przez przedsiębiorstwa prywatne w ramach umów wieloletnich z zarządami miast.

Eligiusz W. Nowakowski ING Bank Śląski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eligiusz W. Nowakowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fundusze unijne / To konieczność, a nie wymysł