To musisz wiedzieć przed sesją na GPW 18 IV 2016

Michał Żuławiński, Bankier.pl,KZ
opublikowano: 18-04-2016, 07:37

Prezentujemy najważniejsze informacje dla inwestorów oraz przegląd wydarzeń dnia. Giełda, gospodarka, polityka i wiele więcej.

Ważne

Fiasko rozmów w Katarze. Niedzielne rozmowy w Ad-Dausze ws. zamrożenia produkcji ropy, w których uczestniczyło 18 krajów producentów, chcących podbić ceny surowca, zakończyły się fiaskiem. Uczestnicy oznajmili, że "potrzebują więcej czasu", by zadecydować o zamrożeniu wydobycia. Reakcja rynków mogła być tylko jedna – ropa wyraźnie tanieje. Więcej…

Przybywa ofert dłużnych papierów korporacyjnych dostępnych dla inwestorów indywidualnych. Należy jednak pamiętać, że obligacja to nie lokata bankowa. Więcej w "Pulsie Biznesu">>

Likwidacja PIT. Jeden podatek zamiast PIT i składek do ZUS i NFZ? Rząd poważnie podchodzi do pomysłu i wkrótce resort finansów zacznie go analizować. Więcej na pb.pl

Ze spółek i o spółkach

Górnictwo - Projekt porozumienia poprzedzającego przekazanie kopalń Kompanii Węglowej do nowej firmy, Polskiej Grupy Górniczej, został ustalony; związkowcy będą go teraz konsultowali z załogami - poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski. Więcej…

Banki - Złożenia w Sejmie projektu ustawy o pomocy dla frankowiczów, rozpoczęcia debaty na ten temat w mediach oraz włączenia przedstawicieli frankowiczów do prac nad ustawą - domagali się od prezydenta Andrzeja Dudy uczestnicy manifestacji, która odbyła się w sobotę w Warszawie. Więcej…

Banki - Udział banków w programie 500 plus może być początkiem dalszej współpracy z rządem przy realizowaniu e-usług dla obywateli - mówi PAP wiceprezes Związku Banków Polskich Mieczysław Groszek. Aż 95 proc. e-wniosków o świadczenie wychowawcze złożono za pośrednictwem banków. Więcej…

Seco/Warwick - Seco/Warwick zdecydował o dokonaniu odpisu aktualizującego wartość firmy Retech Systems w wysokości 30 mln zł - podała spółka w komunikacie. Kwota obniży skonsolidowane wyniki grupy za 2015 r.  

Kruk - PRESCO sfinalizował sprzedaż na rzecz Kruka spółki zależnej, wraz z prawem dysponowania portfelem wierzytelności grupy. Ostateczna cena wyniosła 193,7 mln. 

Netia - Zarząd Netii zdecydował o zmianie trwającego programu odkupu akcji własnych, podnosząc maksymalną cenę do 5,1 zł za papier.

Lena Lighting - Akcjonariusze Lena Lighting zdecydowali o wypłacie z zysku za 2015 rok 4,66 mln zł dywidendy, czyli 0,55 zł na akcję. 

GPW, Mediatel - W związku z żądaniem zgłoszonym przez Komisję Nadzoru Finansowego GPW zawiesza notowania spółki Mediatel od 18 kwietnia do końca dnia 30 kwietnia - podała giełda w komunikacie. 

OPTeam - OPTeam zawarł z Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych przedwstępną, warunkową umowę kupna akcji spółki CRE Polskie ePłatności, stanowiących 50 proc. jej kapitału i 58,84 proc. głosów na WZ. Wartość umowy to 70 mln zł. 

Kernel - Kernel sprzedał dwie tłocznie zlokalizowane na południu Rosji za 800 mln rubli. 

PGNiG - Szacowany wolumen sprzedaży gazu ziemnego przez grupę PGNiG w I kwartale 2016 r. wyniósł 7,98 mld m sześc. wobec 7,69 mld m sześc. w analogicznym okresie poprzedniego roku. 

Na rynkach

Azja: Spadki przez fiasko rozmów w Doha

USA: Wall Street lekko w dół, ale dla Dow Jones to najlepszy tydzień od miesiąca 

Kalendarium spółek

DTP - ZWZA ws. m.in. podziału zysku za 2015 rok

MLPGROUP - ZWZA ws. m.in. przeznaczenia zysku osiągniętego w roku obrotowym 2015.

NFIEMF - Zmiana ceny w wezwaniu na sprzedaż akcji ogłoszonym przez Penta Investments Limited, Bookzz Holdings Limited, EMF Holding 2 B.V., Marka Ondrejkę, Krockella Limited, Krockella s.r.o. oraz EMF Holding 4 B.V. z 4,35 zł na 3,49 zł.

DTP - Zakończenie zapisów na sprzedaż akcji po 4,90 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez PRA Group Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie.

GETINOBLE - ZWZA ws. m.in. przeznaczenia zysku za rok obrotowy 2015, umorzenia akcji własnych, obniżenia kapitału zakładowego, zmiany oznaczenia akcji, scalenia (połączenia) akcji oraz zmiany statutu.

ATMGRUPA - ZWZA ws. m.in. podziału zysku osiągniętego w 2015 r. i wypłaty dywidendy.

LOKUM - Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,62 zł na akcję.

KREC - ZWZA ws. m.in. podziału zysku osiągniętego w roku obrotowym 2015 oraz zatwierdzenia przyjętej przez Radę Nadzorczą Listy Uprawnionych do objęcia pierwszej transzy Warrantów serii B tj. za rok 2015.

MCLOGIC - Publikacja skonsolidowanego oraz jednostkowego raportu za I kwartał 2016 roku.

Kalendarium makroekonomiczne

11:00  Niemcy: Indeks ZEW 

Okres: kwiecień. Poprzednia wartość: 4,3 pkt. 

14:00  Polska: Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw 

Okres: marzec. Poprzednia wartość: 2,5% rdr. Prognoza: 2,5% rdr.

14:00  Polska: Przeciętne wynagrodzenie 

Okres: marzec. Poprzednia wartość: 3,9% rdr. Prognoza: 3,4% rdr.

16:00 Indeks rynku nieruchomości NAHB (USA)

Okres: kwiecień. Poprzednia wartość: 58 pkt. Prognoza: 59 pkt.

W Polsce i na świecie

Minister Skarbu Państwa, Dawid Jackiewicz, weźmie udział w uroczystości podpisania listu intencyjnego powołującego Akcelerator Gier Komputerowych. 

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy podczas sesji, rozpoczynającej się dziś w Strasburgu, zdecyduje w głosowaniu, czy zostanie przygotowany raport w sprawie funkcjonowania demokracji w Polsce. Odbędzie się też ceremonia wręczenia Nagrody Muzealnej Rady Europy dla Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Migracja, walka z terroryzmem i polityka wobec krajów Partnerstwa Wschodniego - to tematy dzisiejszego (18.04, początek o 11:00) spotkania unijnych szefów dyplomacji w Luksemburgu. Polskiej delegacji będzie przewodniczył minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. 

Kryzys imigracyjny i kwestie energetyczne - to tylko niektóre tematy zaplanowane na spotkanie premierów Danii i Polski. Lars Lokke Rasmussen przybywa dziś (poniedziałek 18 kwietnia) z oficjalną wizytą do Warszawy. Ma zaplanowane rozmowy między innymi

Historia

1926 – Polskie Radio rozpoczęło regularną emisję

2007 – W walijskim Cardiff Komitet Wykonawczy UEFA zadecydował, że Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012 zorganizują wspólnie Polska i Ukraina.

2011 – Uchwalono nową konstytucję Węgier

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński, Bankier.pl,KZ

Polecane