To nie wina Schengen

Konfederacja Lewiatan
opublikowano: 18-02-2016, 22:00

RYNEK WEWNĘTRZNY UE

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, którego członkiem jest Konfederacja Lewiatan, przed szczytem Rady Europejskiej wezwał rządy państw unijnych, by nie uległy populistycznym presjom i broniły układu z Schengen, będącego kamieniem węgielnym unijnego rynku wewnętrznego. Rynek ten rocznie wart jest 2,8 bln EUR, obejmuje 1,7 mln pracowników przekraczających granice wewnętrzne i 57 mln przypadków transgranicznego transportu. Szacuje się, że przywrócenie kontroli granic wewnętrznych kosztowałoby 100 mld EUR, czyli 0,8 proc. unijnego PKB.

Ostatnie wydarzenia ujawniły poważne niedociągnięcia w zarządzaniu granicami Europy. Kwestie te wymagają rozwiązania, ale to nie układ z Schengen jest problemem i nie powinien być wykorzystywany w charakterze kozła ofiarnego. Instytucje Unii Europejskiej muszą za wszelką cenę uniknąć stopniowego odchodzenia od zasad Schengen, a co za tym idzie — od rynku wewnętrznego. W ostatecznym rozrachunku odbyłoby się to ze szkodą dla nas wszystkich. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konfederacja Lewiatan

Polecane