Tonący szpital zamieni się w spółkę

opublikowano: 02-06-2019, 22:00
aktualizacja: 03-06-2019, 14:05

Samorząd Grudziądza przedstawił nowy plan ratowania lecznicy słynącej z gigantycznego długu.

451 mln zł — to łączna kwota zadłużenia należącego do miasta szpitala specjalistycznego im. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu. Od lat zamiast maleć, rośnie. W dodatku szpital nie może utrzymać się z kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) — co roku generuje stratę operacyjną, którą, zgodnie z prawem, musi pokryć miasto. Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza, zaprezentował w tym tygodniu własną propozycję wyjścia z kryzysowej sytuacji, która pozwoli oddłużyć szpital na 300 mln zł: chce m.in. powołać nową spółkę. Jednym z kluczowych punktów planu jest utworzenie Grudziądzkiego Holdingu Komunalnego (GHK), który przejmie częściowe udziały w spółkach komunalnych. Sprzedaż udziałów pozwoli miastu uzyskać pieniądze na oddłużenie szpitala. Jednocześnie właścicielem holdingu w stu procentach pozostanie miasto — Gmina Miasto Grudziądz.

Z planowanych transakcji uda się pozyskać 300 mln zł, które oddłużą
szpital - zakłada samorząd miasta, którym zarządza Maciej Glamowski. Ten sam
dług przejdzie na kolejną miejską spółkę.
Zobacz więcej

ROSZADY GRUDZIĄDZA:

Z planowanych transakcji uda się pozyskać 300 mln zł, które oddłużą szpital - zakłada samorząd miasta, którym zarządza Maciej Glamowski. Ten sam dług przejdzie na kolejną miejską spółkę. Fot. ARC

Nowy kredyt

GHK ma przejąć udziały w takich spółkach komunalnych, jak Geotermia Grudziądz, Miejskie Zakłady Komunikacji czy Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami. Zaciągnie na to kredyt bankowy w wysokości 240 mln zł. Samorząd liczy, że finansowanie zapewnią Bank PKO BP, BGK i bank komercyjny, którego nazwy nie ujawnia. Na razie nie jest to pewne.

— Proces utworzenia i finansowania GHK jest złożony, dlatego potrzeba czasu na wypracowanienajlepszych sposobów finansowania projektu — twierdzi Maciej Glamowski.

To de facto oznacza, że szpital zostanie z mniejszym długiem, ale ten sam dług będzie spłacać miasto poprzez spółkę zależną.

— Kwota długu związanego ze szpitalem zostanie zrefinansowana i rozłożona na dłuższy okres, dopasowany do możliwości finansowych miasta. Na dzisiaj widzimy kilka źródeł spłaty, np. dodatkowe dochody z tytułu podatku od nieruchomości, związane z planowaną budową na terenie miasta elektrowni gazowo-parowej czy sprzedaż nieruchomości, które nie są obecnie wykorzystywane/użytkowane — tłumaczy Maciej Glamowski.

Nowy inwestor

Pozostałe 60 mln zł ma zagwarantować publiczny inwestor, który wykupi udziały Miejskich Wodociągów i Oczyszczalni, z gwarancją ich odkupu przez miasto (taką ofertę dla samorządów ma Polski Fundusz Rozwoju, który nie potwierdza współpracy z miastem).

— Mówmy o tzw. sprzedaży zwrotnej mniejszościowego pakietu udziałów MWiO wybranemu w trybie konkurencyjnym inwestorowi finansowemu — informuje Maciej Glamowski.

Co będzie dalej z lecznicą? Docelowo szpital ma się zamienić w spółkę kapitałową, w której udziały będą mogły wykupić inne samorządy.

— Szpital z pozostałym zadłużeniem w wysokości 151 mln zł będzie mógł się sam bilansować. Ponad 60 proc. pacjentów szpitala stanowią osoby mieszkające poza terenem miasta Grudziądza. Trudno zatem dalej akceptować taką sytuację, że mieszkańcy miasta finansują infrastrukturę medyczną dla osób z pozostałych gmin i miast województw:kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego czy pomorskiego. Przekształcenie w spółkę kapitałową związane będzie m.in. z zaproponowaniem jednostkom samorządowym i rządowym, których mieszkańcy są beneficjentami usług świadczonych przez szpital, czynnego uczestnictwa w dalszym jego funkcjonowaniu — informuje Maciej Glamowski.

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Nowa spółka

Na ostatniej sesji rady miasta prezydent rekomendował swój plan radzie miejskiej. Wszystkie transakcje chce przeprowadzić do końca roku. Eksperci nie komentują na razie tych planów. Podkreślają jednak, że przekształcenia szpitali są obwarowane bardzo ścisłymi przepisami, które mogą zablokować plany miasta.

— Kilka lat temu, aby ratować szpital, część jego długów przejęła specjalnie powołana spółka miejska (Grudziądzkie Inwestycje Medyczne — GIM), która wykupiła nieruchomości należące do lecznicy. W ten sposób miasto, które ma stosunkowo niewielki dług, formalnie zmniejszyło dług szpitala, w rzeczywistości obciążając nim kolejną miejską spółkę — mówił „PB” miesiąc temu Daniel Jurewicz, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) w Bydgoszczy.

Spółka ma do spłacenia jeszcze 129 mln zł długu, który wcześniej też należał do szpitala.

— GIM zakupiła od szpitala część aktywów i sfinansowała tę operację długiem zewnętrznym. Miasto uczestniczy w spłacie zaciągniętych zobowiązań poprzez systematyczne dokapitalizowanie GIM. Odpowiednie kwoty zapisane są w wieloletniej prognozie finansowej miasta — zapewnia Maciej Glamowski.

OKIEM RIO

Czekamy na uchwały 

Daniel Jurewicz, prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) w Bydgoszczy

W związku z pojawiającymi się informacjami medialnymi o wstępnej akceptacji RIO w Bydgoszczy przedsięwzięć naprawczych przygotowywanych przez Prezydenta Miasta Grudziądza (diametralnie różnych od przyjętych w uchwałach: budżetowej na 2019 rok oraz w sprawie wieloletniej prognozy finansowej) informuję, że na prośbę Prezydenta Miasta Grudziądza w dniu 20 maja br. w siedzibie Izby odbyło się spotkanie. Brali w nim udział przedstawiciele izby (w tym moje osoba) oraz przedstawiciele Miasta Grudziądza (w tym Prezydent Miasta). Podczas spotkania przedstawiciele Miasta wskazali zarysy kilku różnych scenariuszy.

W obowiązującym stanie prawnym tego typu działania nie są w żaden sposób opiniowane czy też wstępnie akceptowane przez izbę. Informacje przedstawione podczas spotkania przyjęliśmy zatem do wiadomości, wskazując nasze wątpliwości z nimi związane. W zakresie dalszych działań izby informuję, że w momencie, gdy zostaną podjęte konkretne uchwały/zarządzenia, zostaną one objęte działaniami nadzorczymi – ze strony Wojewody Kujawsko-Pomorskiego oraz w zakresie spraw finansowych – RIO w Bydgoszczy. Przypominam, że jedynym kryterium nadzoru jest kryterium legalności, czyli zgodności z obowiązującym prawem (nie celowości, gospodarności lub inne). Na dzień dzisiejszy żadne nowe uchwały jednak nie wpłynęły. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy