TOP odważnie wchodzi w nowy segment

Partnerem publikacji jest TOP SA.
opublikowano: 19-12-2022, 00:15
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Najlepszą receptą na wahania koniunktury jest ucieczka do przodu. Spółka Tektura Opakowania Papier przeznaczyła 100 mln zł na podwojenie produkcji. Będzie wytwarzać tekturę przeznaczoną do wyrobu płyt kartonowo-gipsowych, która dziś dostępna jest wyłącznie za granicą.

Historia firmy Tektura Opakowania Papier (TOP), obecnie spółki akcyjnej, liczy ponad 135 lat. Rozpoczęła się w 1883 r., gdy właściciel apteki z Jeleniej Góry od księcia pszczyńskiego wziął w wieczystą dzierżawę ziemię we wsi Czułów i rozpoczął budowę fabryki celulozy. Były to lata pełne sukcesów i wyzwań. Przedsiębiorstwo przeszło wiele przekształceń i zmian właścicielskich. Dzięki nim na rynku utrzymało się jednak do dziś – specjalizuje się w produkcji papierów i tektur tulejowych z makulatury. Co więcej, kreśli już wizję bardzo dynamicznego rozwoju. Akcjonariusze przeznaczają 100 mln zł na rozbudowę zakładu w Czułowie (obecnie dzielnica Tychów) i uruchomienie kolejnej linii papierniczej. Inwestycja jest realizowana w obrębie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W zgodzie z naturą:W produkcji tektury TOP całkowicie bazuje na makulaturze pozyskiwanej z gospodarstw domowych i zakładów przemysłowych. Działa zgodnie z międzynarodową normą systemów zarządzania środowiskiem – ISO 14001:2015.
W zgodzie z naturą:W produkcji tektury TOP całkowicie bazuje na makulaturze pozyskiwanej z gospodarstw domowych i zakładów przemysłowych. Działa zgodnie z międzynarodową normą systemów zarządzania środowiskiem – ISO 14001:2015.

Wypełnienie luki rynkowej

Nowa linia produkcyjna będzie skonstruowana na podstawie autorskich i opatentowanych już technologii wytwarzania tektury, która posłuży jako komponent do produkcji płyt kartonowo-gipsowych. Krajowi producenci obecnie sprowadzają ją z zagranicy – w Polsce brakuje know-how w zakresie produkcji.

– Budowa nowej linii papierniczej wynika z naszej wnikliwej analizy potrzeb krajowego sektora budowlanego, ale także odbiorców tektur tulejowych. Dla nowej grupy produktów w przyszłości będziemy szukać klientów także poza Polską. Inwestycja została zaplanowana na trzy do pięciu lat – mówi Andrzej Kowalczyk, prezes zarządu TOP SA.

Nowa linia papiernicza oraz powiązana z nią rozbudowa i modernizacja obecnej infrastruktury pozwolą spółce na dwukrotne zwiększenie poziomu produkcji. Obecnie w zakładach TOP powstaje 200 ton produktów dziennie.

Dobry produkt eksportowy

W zakładzie w Tychach pracują obecnie dwie linie dostosowane do produkcji papierów opakowaniowych i tektury tulejowej (dostarczanej klientom w formie bobiny, czyli bardzo wąskich zwojów papieru). Odbiorcami są m.in. wytwórcy papierów higienicznych nawijanych na rolki (ręczniki, papiery toaletowe), tulei tekturowych, z których korzysta np. przemysł tekstylny, a także producenci opakowań z tektury falistej.

Drugi zakład, zlokalizowany w Katowicach, ma jedną linię produkcyjną. Placówka ta specjalizuje się w tekturach litych i sklejanych, z powodzeniem wykorzystywanych przez producentów mebli, głównie tapicerowanych.

Udział eksportu w strukturze sprzedaży wynosi około 15 proc. TOP dostarcza swoje produkty na rynki europejskie – do Niemiec, Czech, Rumunii, Węgier, na Słowację, Litwę. Do lutego 2022 r. realizował wysyłki także do Ukrainy.

– Jesteśmy istotnym dostawcą dla wielu krajowych i europejskich producentów tulei, kątowników, opakowań, papierów toaletowych oraz mebli. Doświadczenie i zaangażowanie naszych pracowników pozwalają na ciągły rozwój produktów, a także podnoszenie jakości procesu realizacji zamówień i obsługi klientów – podkreśla Andrzej Kowalczyk.

Spółka TOP zatrudnia łącznie 235 pracowników.

Zmiany rodzą korzystne okazje

Spółka szybko adaptuje się do ciągle zmieniających się warunków rynkowych. Obecnie – podobnie jak inni w branży – mierzy się ze wzrostem kosztów działalności, w tym kosztów zakupu surowców i energii. A produkcja w sektorze papierniczym jest niezwykle energochłonna.

– Fundamentalna dla nas jest kondycja naszych klientów i dostosowanie się do ich możliwości i potrzeb zakupowych. Trudny okres pandemii wydaje się za nami, ale problemy wynikające z kryzysu energetycznego mogą znacząco zmienić funkcjonowanie firm z sektora papierniczego, jak również podmiotów korzystających z jego produktów – mówi Andrzej Kowalczyk.

Dodaje, że TOP jest jedną z niewielu papierni o tak długiej historii, które przez ostatnie lata bez większych problemów utrzymywały biznes w dobrej kondycji.

W dbałości o środowisko

TOP w produkcji całkowicie bazuje na makulaturze pozyskiwanej zarówno od gospodarstw domowych, jak i papierniczych zakładów przemysłowych (odpad produkcyjny).

– W politykę naszej firmy wpisana jest ochrona środowiska. Jako producent wyrobów papierowych posiadający instalację do recyklingu makulatury TOP ma świadomość, jak ważną rolę odgrywają segregacja i racjonalna gospodarka odpadami – podkreśla Andrzej Kowalczyk.

TOP posiada międzynarodowy certyfikat FSC® CU-COC-816877 potwierdzający, że używane w procesie produkcyjnym surowce pochodzą z odpowiedzialnie zarządzanej i nadzorowanej gospodarki leśnej. Spółka wdrożyła ponadto System Zarządzania Środowiskowego i w marcu 2022 r. otrzymała certyfikat stwierdzający zgodność z wymaganiami ISO 14001:2015 (międzynarodowa norma systemów zarządzania środowiskiem).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane