Topnieje optymizm w przemyśle maszynowym

opublikowano: 07-01-2020, 22:00

Od producentów AGD po firmy dostarczające urządzenia górnicze — branża szykuje się na spowolnienie.

2020 będzie rokiem wyzwań związanych z sytuacją gospodarczą w Polsce — prognozuje Fabio Pommella, prezes Whirlpool Company Polska. Jednym z nich będą podwyżki cen energii dla przedsiębiorstw. Produkcja AGD nie jest wprawdzie tak energochłonna jak np. hutnictwo, ale w tej branży też rośnie udział kosztów prądu. Wyzwaniem będzie również sytuacja na rynku pracy.

SZTUKA PRZETRWANIA:
SZTUKA PRZETRWANIA:
Mirosław Bendzera, prezes Grupy Famur, twierdzi, że w spółkach wydobywczych już można zauważyć reakcje na sygnały spowolnienia — ciężar wydatków przesuwa się z obszaru rozwoju na utrzymanie biznesu.
Fot. Marek Wiśniewski

— Liczba dostępnych wysoko wykwalifikowanych specjalistów nie odpowiada zapotrzebowaniu gospodarki. Sytuację mogłaby zmienić jasna i skuteczna polityka migracyjna państwa, prowadzona nie tylko z myślą o obcokrajowcach, ale też Polakach od lat przebywających na emigracji, szczególnie w Wielkiej Brytanii — mówi Fabio Pommella.

Przypomina, że polski sektor AGD wraz z dostawcami zatrudnia ponad 100 tys. osób. Alfred Franke, prezes StowarzyszeniaDystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM), dostrzega spowolnienie. Jego zdaniem jest jednak za wcześnie na mówienie o kryzysie. W branżypanują dobre nastroje. Badanie przeprowadzone przez SDCM i Frost & Sullivan wskazuje, że aż 96 proc. firm wiąże 2019 r. z pozytywnymi osiągnięciami. Optymizm zaczyna jednak topnieć.

— Chcemy wierzyć, że powodują to wyzwania czekające naszą branżę czy niepewność związana z brexitem, a nie tylko sytuacja gospodarcza — mówi prezes SDCM. O tym, że w 2020 r. da się odczuć spowolnienie gospodarcze, przekonany jest Mirosław Bendzera, prezes Grupy Famur, producenta maszyn górniczych. Branża spodziewa się tego od dawna. Dlatego m.in. Famur z wyprzedzeniem starał się przeciwdziałaćnegatywnym tendencjom.

— W nadchodzącym roku możemy się spodziewać dalszych nacisków Unii Europejskiej na neutralność klimatyczną, ale jednocześnie poza jej granicami będziemy obserwować rosnącą liczbę inwestycji węglowych — uważa menedżer.

Przypomina, że Rosja w nowej rządowej strategii rozwoju górnictwa z sierpnia 2019 r. zapowiedziała zwiększenie wydobycia o 50 proc. w ciągu 15 lat. Większość dodatkowego urobku ma trafić na eksport. Chiny już budują elektrownie węglowe o mocy prawie 150 GW (to potencjał porównywalny z mocami konwencjonalnymi całej UE). Chińczycy wykładają też wielkie kwoty na inwestycje węglowe za granicą, m.in. w Malezji i Bangladeszu. Indie chcą redukować deficyt energetyczny z pomocą energetyki konwencjonalnej. Polska grupa wiąże nadzieje z tymi inwestycjami. Wyzwaniem dla branży maszynowej są też regulacje prawne, a zwłaszcza fiskalne.

— Liczymy na bardziej przewidywalną politykę podatkową. Wierzymy, że 2020 r. nie przyniesie większych niespodzianek i niepewności związanej z brakiem przejrzystej wizji gospodarczej państwa — podsumowuje Fabio Pommella.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane