Topnieje rynkowa przewaga Skody

MIB
opublikowano: 05-08-2019, 17:43

Toyota ostro przyspiesza. Po siedmiu miesiącach 2019 r. przewaga rynkowego lidera - Skody - wyraźnie się zmniejszyła.

Między styczniem a lipcem 2019 r. zarejestrowano w Polsce 327,4  tys. nowych samochodów osobo-wych. To o 2,5 proc. (7,9 tys.) więcej niż rok temu.

W lipcu 2019 r. najwięcej samochodów osobowych zarejestrowała Skoda (5,7 tys.), wyprzedzając lidera czerwcowego rankingu, Toyotę (5,2 tys.) oraz Volkswagena (4,9 tys). Jednak, po raz pierwszy od dawna Skoda nie może być pewna, że „dowiezie” wynik do końca roku. Wicelider - Toyota - co-raz częściej podgryza czeską markę.

Nie dość, że Toyota była najczęściej wybieraną marką w czerw-cu, a corolla najchętniej wybieranym modelem w lipcu, to jako jedyna z rynkowego podium nie zano-towała (w okresie styczeń - lipiec 2019r.) spadku sprzedaży. Dzięki temu mocno zbliżyła się do Sko-dy. W 2019 r. zarejestrowano ponad 36,5 tys. osobowych aut Toyoty, a to tylko o 3,9 tys. mniej niż Skoda. Rok temu przewaga Czechów była o blisko dwa razy większa (7,3 tys. aut).

Na razie jednak liderem polskiego rynku pozostaje Skoda. W 2019 r. klienci kupili i zarejestrowali dotychczas ponad 40,4 tys. aut tej marki. Tym samym udział skody w naszym rynku wynosił na ko-niec lipca 2019 r.  12,3 proc. Wicelider, Toyota, może poszczycić się rynkowym udziałem na pozio-me 11,2 proc.  Na trzecim miejscu uplasował się Volkswagen ( 32,1 tys. rejestracji i  9,8 proc. udziału w rynku).

Swoje przyspieszenie toyota zawdzięcza głównie świetnym przyjęciem wprowadzonych w pierwszej połowie 2019 r. modeli (nowej generacji RAV4, corolli i camry). Do końca roku w sprzedaży nie po-jawi się jednak już żaden nowy model. Skoda, chce odrobić straty wykorzystując dwie nowości, które właśnie wjeżdżają do salonów. Pierwsza to odświeżony superb, druga zupełnie nowy model, należący do modnego segmentu miejskich suvów - kamiq. Volkswagen będzie chciał powalczyć dotychczaso-wymi modelami, a także jedyną salonową nowością drugiej połowy 2019 r.  - odświeżonym passatem. Dużo zależeć będzie jednak od dostępności samochodów, a z tą, w związku z nowymi normami ho-mologacyjnymi (WLTP), niektórzy producenci mieli w pierwszej połowie tego roku problem. 

Kolejne miesiące 2019 r.  będą też czasem ostrej walki o obronę czwartego miejsca. Rok temu (w okresie styczeń - lipiec) pozycję tą zajmował Opel. A ponad 22,2 tys. zarejestrowanych samochodów dawało tej marce bezpieczną przewagę (7,7 tys. szt.) nad piątą w zestawieniu Dacią. W 2019 r. Oplowi co prawda udało się utrzymać pozycję, ale Dacia jest „wolniejsza” juz tylko o niespełna 1 tys. aut. MIB
81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy