Topnienie w Polimeksie

Mniejszy portfel, przychody i cena akcji, ale w przyszłym roku będzie lepiej. Polimex liczy na mniejszą energetykę i zagranicę.

Topnieją przychody, topnieje też portfel zamówień Polimeksu- -Mostostalu, giełdowej spółki kontrolowanej przez państwowe firmy energetyczne. Te pierwsze spadły na koniec ubiegłego roku z 2,4 do 1,6 mld zł, ten drugi — z 1,9 do 1,5 mld zł. Kurs akcji obniżył się w 2018 r. z ok. 4,6 zł w początkach stycznia do ok. 2,8 zł pod koniec grudnia 2018 r. „Z satysfakcją możemy powiedzieć, że ten rok zakończyliśmy z sukcesem” — czytamy jednak w raporcie rocznym Polimeksu.

Na konferencji wynikowej zarząd zapowiedział, że spodziewa się blisko 2 mld zł przychodów w 2019 r. Tyle zapowiadał jednak już na 2018 r. — w listopadzie odwołał te prognozy. Wynika to z przesunięć w harmonogramie realizacji inwestycji w Opolu. Te przychody po prostu przesuną się na 2019 r. — zapowiadali menedżerowie Polimeksu.

Istotną pozytywną zmianą w finansach spółki jest jedynie poprawa wyniku netto z minus 137 mln zł na plus 16 mln zł. Na poziomie EBITDA (zysk operacyjny powiększony o amortyzację) jest jednak ponaddwukrotny spadek — do 62 mln zł.

„Kluczowe znaczenie mają tu rewizje kosztów projektu Opole oraz projektu Żerań” — tłumaczy zarząd w prezentacji. W obu lokalizacjach Polimex buduje bloki energetyczne: węglowy w Opolu i gazowy na warszawskim Żeraniu. To inwestycje warte po kilka miliardów złotych, a koniunktura na takie projekty się kończy. Ostatnia może być budowa bloku węglowego w Ostrołęce, która dopiero rusza, a Polimex jest przy niej podwykonawcą.

„Poza budową bloku 1000 MW w Ostrołęce nie będą już powstawały nowe duże bloki węglowe, a na znaczeniu zyska rynek mniejszych mocy wytwórczych, w tym bloków opartych na paliwie gazowym” — czytamy w raporcie Polimeksu.

Firma chce się umacniać na rynku energetycznym, ale na razie nie przynosi to zysków. Na projektach energetycznych Polimex stracił w 2018 r. 36 mln zł (na poziomie EBITDA). Potencjał Polimex widzi na rynkach zagranicznych, które na razie dają ok. pół miliona złotych przychodów rocznie. Dziś firma realizuje projekty m.in. w Belgii, Holandii, Niemczech, Czechach, Finlandii i na Węgrzech.

„Zwiększenie portfela projektów zagranicznych [zakłada — red.] współpracę z międzynarodowymi koncernami paliwowymi i chemicznymi oraz montaż konstrukcji stalowych” — czytamy w raporcie.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magda Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy