Total wszedł w polski biogaz

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Francuska grupa Total, która ma w Polsce ponad 23 stacje paliw, przejęła Polską Grupę Biogazową.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • co kupił w Polsce Total
  • jak widzi polski rynek biogazu
  • czy nadal wiąże nadzieje z polskim morzem
Energetyczne przejęcia.
Energetyczne przejęcia.
Koncern Total ma w Polsce coraz mniej stacji paliw – 23 wobec 38 przed rokiem. Wydaje jednak pieniądze na zielone biznesy, czyli biogaz i energię słoneczną.
Benjamin Girette/Bloomberg

Total przejął Polską Grupę Biogazową (PBG), która jest właścicielem i operatorem 17 instalacji biogazowych w Polsce. W budowie jest jedna, a na etapie projektu jest ich jeszcze 23. Roczna produkcja zielonej energii sięga 166 GWh. Poza PGB Total przejął portfel projektów fotowoltaicznych o mocy 200 MW, zlokalizowanych na północy i zachodzie kraju.

Francuska spółka podkreśla w komunikacie, że dzięki zakupowi PGB ma – jako grupa – możliwość produkowania aż 1,1 TWh energii z biogazu rocznie. Polski rynek uważa zaś za czwarty w Europie pod względem potencjału biogazowego i biometanowego.

– Mamy nadzieję, że będziemy mieć również okazję wesprzeć Polskę naszym doświadczeniem w obszarze morskich farm wiatrowych. Zawarliśmy partnerstwo z KGHM – mówi, cytowany w komunikacie, Stéphane Michel, odpowiedzialny za sektor gazu, źródeł odnawialnych i wytwarzania w TotalEnergies.

W partnerstwie z kontrolowanym przez państwo KGHM Total ubiega się o nowe lokalizacje wiatrowe na polskiej części Bałtyku. Na razie partnerzy nic nie dostali.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane