TOWARZYSTWA WALCZĄ O FIRMY

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 18-06-1999, 00:00

TOWARZYSTWA WALCZĄ O FIRMY

Trudny wybór pracodawcy: towarzystwo ubezpieczeniowe czy fundusze inwestycyjne

Wnoszenie składek do towarzystw ubezpieczeń wzajemnych okaże się prawdopodobnie najmniej popularną formą dodatkowego oszczędzania w III filarze. Na utworzenie pracowniczych towarzystw emerytalnych stać będzie zapewne nieliczne duże zakłady pracy. Najpopularniejszymi opcjami III-filarowymi okażą się więc towarzystwa funduszy inwestycyjnych oraz ubezpieczeniowe. Już teraz trwa walka między towarzystwami o względy pracodawców. Dotychczas do UNFE wpłynęły trzy wnioski o rejestrację PPE.

Przy wyborze towarzystwa ubezpieczeniowego lub też inwestycyjnego ważne są dwa kryteria. W branży o większym ryzyku wypadków większy nacisk powinno położyć się na aspekt ubezpieczeniowy (towarzystwo ubezpieczeniowe). Natomiast im niższy wiek pracownika, tym większe znaczenie ma aspekt inwestycyjny (towarzystwo inwestycyjne).

Dwa w jednym

Za wyborem towarzystwa ubezpieczeniowego jako III-filarowej formy ubezpieczenia pracowników przemawiają dwa atuty. Jest nim inwestowanie, czyli pomnażanie składek oraz ochrona ubezpieczeniowa w razie zdarzenia losowego.

— Towarzystwa ubezpieczeniowe są przygotowane administracyjnie, mają także dobry kontakt z klientami. Nasze towarzystwo na przykład zarządza największymi aktywami, lokowanymi w bezpieczny sposób. Natomiast, jak wynika z badań, ludzie najbardziej boją się ryzyka związanego z inwestycjami w funduszach inwestycyjnych — przekonuje Anita Bogusz, dyrektor działu klienta strategicznego w życiowym Commercial Union.

Ustawa o PPE, według Jarosława Buconia, dyrektora ds. ubezpieczeń grupowych w Cardif Polska, daje towarzystwom ubezpieczeniowym możliwość zaoferowania pracownikom takich samych możliwości jak w ubezpieczeniu indywidualnym. W przypadku polis grupowych może nie być ponadto kosztów prowizji dla agenta.

— Towarzystwa ubezpieczeniowe nastawione są na pracodawców. Towarzystwa inwestycyjne mają mniejsze doświadczenia w oferowaniu form grupowych — uważa Jarosław Bucoń.

Znajomość marki

Drugim atutem towarzystw ubezpieczeniowych jest ich obecność na rynku, znacznie dłuższa niż inwestycyjnych. Większa jest również znajomość marek ubezpieczeniowych. Mocnym plusem jest również sieć dystrybucji, czyli agenci i brokerzy ubezpieczeniowi. Ponadto akwizycją często zajmują się związki zawodowe, główni księgowi w firmach.

— Podpisując umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym pracodawca wie, na co się decyduje, jakie są gwarancje ze strony towarzystwa — uważa Anita Bogusz.

Większe koszty

Towarzystwa funduszy inwestycyjnych podkreślają, że towarzystwa ubezpieczeniowe prowadzą pasywną politykę inwestycyjną. Nie wykorzystują one bowiem koniunktury na rynku finansowym, przez co są mniej efektywne.

Minusem towarzystw ubezpieczeniowych jest także obciążenie składki kosztami polisy ubezpieczeniowej. Nie ma również przepisów zewnętrznych dotyczących wysokości kosztów. W TFI natomiast opłaty są znacznie niższe.

— Towarzystwa funduszy inwestycyjnych cechuje jawność działania. Nie ma więc możliwości ukrywania kosztów — mówi Piotr Godzina, dyrektor ds. programów emerytalnych w Pioneer PPTFI.

Podstawowym atutem funduszu inwestycyjnego jest to, że inwestuje on ponad 90 proc. składek.

— Wysokość emerytury otrzymanej dzięki funduszowi inwestycyjnemu jest wyższa. W ubezpieczeniowym tylko część składki jest inwestowana — mówi Łukasz Piasta, dyrektor public relations w Skarbiec TFI.

Plusem funduszy inwestycyjnych świadczącym o bezpieczeństwie lokowanych pieniędzy jest kontrola wysokości kosztów przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.

— Fundusze inwestycyjne charakteryzuje transparentność. Jawne są prowizje pobierane przez fundusze, które muszą również przekazywać codzienne raporty, dzięki temu codziennie znana jest wartość jednostek rozrachunkowych — tłumaczy Łukasz Piasta.

Piotr Godzina z Pioneera podkreśla, że podstawowym celem III filaru jest wypracowanie dochodu. Natomiast pracownik w ppe w formie ubezpieczenia grupowego jest jedynie właścicielem polisy, która do dwóch lat może nie mieć żadnej wartości.

MOŻLIWE NEGOCJACJE: Jeżeli zakład pracy jest duży, towarzystwo ubezpieczeniowe może utworzyć osobne fundusze inwestycyjne, które będą zarządzane z uwzględnieniem sugestii pracodawców — mówi Anita Bogusz, dyrektor działu klienta strategicznego w życiowym Commercial Union. fot. Grzegorz Kawecki

ATUTY TFI: Ustawa o funduszach inwestycyjnych precyzyjnie określa rodzaj dopuszczonych inwestycji oraz ich procentowe progi. Cały proces inwestycyjny jest monitorowany przez KPWiG — tłumaczy Piotr Godzina, dyrektor ds. programów emerytalnych w Pioneer PPTFI. fot. GK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TOWARZYSTWA WALCZĄ O FIRMY