Towarzystwa wydzielają spółki

Paulina Sztajnert
opublikowano: 25-05-2004, 00:00

Rynek ubezpieczeń kredytów kupieckich rośnie tak dynamicznie, że ubezpieczyciele decydują się na wydzielenie tego biznesu.

Ubezpieczenia kredytów kupieckich rosną jak na drożdżach. Na koniec 2003 r. towarzystwa zebrały z tego rodzaju polis prawie 125 mln zł składki netto. Jak zapewniają szefowie firm, będzie jeszcze lepiej. Szacunki na ten rok mówią o 170 mln zł zebranej składki. Tylko w pierwszym kwartale tego roku udało się im uzyskać 44 mln zł.

Lepiej wydzielić

Nic dziwnego, że ubezpieczyciele już pomyśleli o wydzieleniu tego biznesu. Prekursorem był Allianz, który w styczniu wydzielił Eulera Hermesa. Teraz podobny ruch wykonuje Gerling. Niemiecka spółka w połowie roku odda portfel ubezpieczeń finansowych firmie Atradius. Do szczęścia brakuje tylko zgody Ministerstwa Finansów, która jest spodziewana wkrótce. Rynek ubezpieczeń należności kredytowych to także Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych oraz ÖKV Coface, który postawił pierwsze kroki w tym biznesie w listopadzie.

Dwie strony medalu

Jak twierdzą szefowie towarzystw, poprawa sytuacji ekonomicznej firm zwiększa szansę na wzrost ubezpieczeniowego biznesu.

— Planujemy zebrać w tym roku 100 mln zł. Rośnie produkcja, na co wskazuje ciągły wzrost wskaźników ekonomicznych, a zatem zwiększą się i obroty między kontrahentami. To oczywiście zwiększy popyt na nasze polisy — mówi Michał Szumski, dyrektor marketingu TU Euler Hermes.

Optymistycznie na rynek patrzy raczkujący po rynku Coface.

— W ciągu krótkiego jeszcze na razie okresu działalności podpisaliśmy już 50 polis. To dużo więcej niż się spodziewaliśmy. Do końca roku liczba ta powinna się co najmniej podwoić — mówi Katarzyna Kompowska, dyrektor Coface Poland.

Jest i druga strona medalu.

— Wskaźnik upadłości z powodu niewypłacalności wzrósł w ubiegłym roku o 3 proc. A zjawisko to będzie się nasilać. Na szczęście nowe prawo upadłościowe ułatwia możliwość dochodzenia swych należności — mówi Katarzyna Kompowska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Sztajnert

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Towarzystwa wydzielają spółki