Toyota powiększa przewagę

opublikowano: 15-12-2020, 20:00

Spory wzrost rejestracji nowych aut w grudniu nie daje szansy zeszłorocznemu liderowi na złoto w tym roku.

W ciągu pierwszych dziesięciu dni grudnia w Polsce zarejestrowano ponad 18,4 tys. nowych samochodów osobowych i 2,47 tys. dostawczych (o dmc do 3,5 t). To o 7 i 46,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r.

W przypadku samochodów osobowych za wzrost odpowiadają przede wszystkim firmy. Po 10 dniach grudnia rejestracje na osoby fizyczne spadły bowiem o 11,4 proc. — do 4,46 tys., natomiast na firmy wzrosły o 14,6 proc. — do 13,9 tys. Rynek samochodów użytkowych odnotował wzrost rejestracji i na osoby fizyczne (372, +62,4 proc.), i na firmy (2,1 tys., +44,3 proc.). Wzrost nie zmienia jednak ogólnego obrazu rynku. Po 11 miesiącach i dziesięciu dniach roku rynek aut osobowych notuje 24-procentową stratę w porównaniu z sytuacją sprzed roku. Niewiele lepiej jest w segmencie aut dostawczych — spadek o 15,3 proc.Ostatnie miesiące roku to okres tradycyjnych wyprzedaży samochodów z kończącego się roku. Obecne wiążą się one również z wejściem w życie na początku przyszłego roku nowej normy (Euro 6d FCM ) oraz spodziewaną sporą podwyżką cen nowych aut (o skali podwyżek pisaliśmy tutaj).

- Wynik pierwszych dziesięciu dni grudnia nie oznacza, że cały miesiąc będzie wyglądał podobnie. W poprzednich latach koniec roku zawsze był bardzo mocny. Sądzę, że rynek nowych aut straci w tym roku 18 -20 proc. w porównaniu z 2019 r. - mówi Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Jest bardzo prawdopodobne, że w tym roku dojdzie do zmiany lidera. Skoda, która od 11 lat była ulubioną marką Polaków, straci koszulkę lidera, która powędruje do Toyoty. Japońska marka od początku roku deptała Skodzie po piętach, a od kilku miesięcy sukcesywnie powiększała nad nią przewagę. W okresie styczeń-listopad jej przewaga nad Skodą wynosiła już "bezpieczne" 3,3 tys. egzemplarzy. Pierwsza dekada grudnia jeszcze powiększyła przewagę - do prawie 4 tys. aut. Trzeci w zestawieniu Volkswagen nie zagraża tej dwójce — do lidera traci ponad 20 tys. rejestracji.

Ulubieńcy:
Ulubieńcy:
Toyota zawdzięcza sukces przede wszystkim modelom: corolla (ponad 15 tys. rejestracji) oraz yaris (14 tys.). Nie bez znaczenia jest rosnąca popularność lekkich modeli dostawczych tej marki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane