TP przyjrzy się Multimediom

PAP, MEW
14-02-2012, 09:56

Telekomunikacja Polska w 2012 roku będzie kontynuować skup akcji własnych. Spodziewa się stabilizacji wartości rynku telco.

Telekomunikacja Polska przyjrzy się Multimediom, które wkrótce mogą być wystawione na sprzedaż.

- "Przyglądaliśmy się operacji Astera i Aster był bardzo skoncentrowany na Warszawę i na Kraków, a Multimedia ma wrażenie że są bardziej rozproszone geograficznie. Jeśli chodzi o Multimedia to
- Jak przyjdą do nas dokumenty, to będziemy na ten temat dyskutować – powiedział podczas telekonferencji Maciej Witucki, prezes Grupy TP.

Zaznaczył, że Multimedia – operator o rozproszonej strukturze geograficznej - są dla niego mniej interesujące niż operator sieci Aster, który był wystawiony na sprzedaż dwa lata temu. Ten ostatni ma infrastrukturę skupioną głównie w dwóch miastach.

Prezes TP dodał, że spółka będzie kontynuowała skup akcji własnych w tym roku.
- Program skupu akcji za 800 mln zł będzie kontynuowany w 2012 roku. Do tej pory skupiliśmy akcje za 200 mln zł – powiedział Maciej Witucki.

Program jest ważny do 31 grudnia 2012 roku. Środki przeznaczone na realizację skupu mają pochodzić wyłącznie z utworzonego z zysków kapitału zapasowego, który może być przeznaczony na wypłatę dywidendy.

TP szacuje, że rynek telekomunikacyjny będzie oscylował w tym roku w okolicy zera.
- Być może ze wskazaniem na lekki minus – powiedział Maciej Witucki.

TP szacuje, że wartość polskiego rynku telekomunikacyjnego spadła o ok. 0,4 proc w 2011 roku. Na wynikach sektora zaciążyła obniżka stawek międzyoperatorskich MTR w styczniu 2011 roku (MTR za SMS z 0,15 zł do 0,08 zł) i w lipcu 2011 roku (MTR za SMS z 0,08 zł do 0,07 zł oraz MTR za połączenia głosowe z 0,1677 zł do 0,1520 zł).

- Niekorzystny wpływ tych obniżek był szczególnie widoczny w trendach na rynku komórkowym, który rozpoczął rok od wzrostu o 3,1 proc. (rok do roku) w pierwszym kwartale 2011 roku, a zakończył go spadkiem o 0,6 proc. rok do roku w czwartym kwartale 2011 roku. Pomimo tego, segment komórkowy miał nadal korzystny wpływ na ogólną tendencję rynkową – wartość segmentu wzrosła w całym roku o 1,3 proc., podczas gdy wartość segmentu telefonii stacjonarnej spadła o 2,8 proc - czytamy w raporcie TPSA.

Witucki zaznaczył, że decydujący wpływ na wartość rynku w tym i kolejnym roku może mieć polityka regulatora. Wcześniej pisaliśmy, że Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) planuje drastyczne obniżenie stawek MTR od stycznia 2013 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, MEW

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Telekomunikacja / TP przyjrzy się Multimediom