TPSA ciągnie GPW w górę, perspektywy niepewne

Kujawska Fabryka Manometrów KFM S.A.
05-12-2002, 16:38

WARSZAWA (Reuters) - Chociaż w czwartek część kursów akcji odbiła się po środowej przecenie, to jednak analitycy uważają, że na rynku nadal panuje duża niepewność i szanse na silniejsze wzrosty są na razie ograniczone. Brak jest bowiem dużych zleceń klientów, które mogłyby pociągnąć na trwałe indeksy do góry.

"Wydaje mi się, że rynek jednak czeka na korektę spadkową. Świadczą o tym chociażby niskie obroty" - powiedział Robert Nejman, zarządzający w CAIB Investment Management.

W czwartek indeks WIG20 zyskał 0,7 procent i wyniósł na zamknięciu 1.239,9 punktu. Obroty zmniejszyły się do 164,9 miliona wobec 210 milionów w środę.

"Aktywność inwestorów jest niska i raczej przychylałbym się do opinii, że mimo dzisiejszych wzrostów TPSA, wspomaganych dobrymi ostatnio rekomendacjami, rośnie oczekiwanie na korektę" - powiedział Marek Świętoń, zarządzający aktywami w ING Investment Management.

Akcje Telekomunikacji Polskiej wróciły do poziomów wtorkowych. Zyskały bowiem 2,1 procent czyli prawie tyle samo co straciły na wartości w środę. Chociażby analizując zachowanie akcji tej spółki widać, że rynek nie jest zdecydowany w którym kierunku podążyć.

Na zamknięciu papiery TPSA kosztowały 14,5 złotego.

W czwartek France Telecom, większościowy inwestor w TPSA potwierdził, że TPSA jest dla niego istotną inwestycją i nie zamierza z niej rezygnować. W ramach planu ratunkowego France Telecom (FT) nie sprzeda także innych kluczowych aktywów, takich jak operator komórkowy Orange, spółka internetowa Wanadoo i firma zajmująca się przesyłem danych - Equant.

W czwartek FT podał, że od francuskiego rządu dostanie dziewięć miliardów euro. Jest to jeden z elementów planu ratunkowego dla zadłużonej na sumę 70 miliardów euro spółki.

Stabilnie zachowywały się akcje Pekao SA, które na zamknięciu kosztowały 99,2 złotego. Rynek nadal czeka na informacje dotyczące zakończenia negocjacji dotyczących sprzedaży pakietu akcji Polcardu. Od przeprowadzenia tej transakcji uzależnione jest bowiem osiągnięcie przez bank tegorocznej prognozy zysku netto opiewającej na 1,0 miliarda złotych.

Wzrosły natomiast notowania akcji Strzelca. Działo się tak za sprawą informacji o inwestorze zainteresowanym nową emisją Strzelca. Rynek wycenił papiery spółki na 2,12 złotego, czyli o 6,6 procent więcej niż w środę.

((Kuba Kurasz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kujawska Fabryka Manometrów KFM S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TPSA ciągnie GPW w górę, perspektywy niepewne