Traci Totalizator, straci i budżet państwa

DTK
opublikowano: 02-03-2010, 00:00

Jeśli spadek przychodów totka się utrzyma, resorty finansów, sportu i kultury stracą ponad 270 mln zł.

Jeśli spadek przychodów totka się utrzyma, resorty finansów, sportu i kultury stracą ponad 270 mln zł.

Totalizator Sportowy (TS) to jedna z najbardziej dojnych krów skarbu państwa. Każde załamanie się jego sprzedaży przekłada się wprost na zmniejszenie wpływów budżetowych z tytułu podatku od gier (POG) i specjalnych dopłat do gier liczbowych (25 proc. od zakładu) i loterii (10 proc.).

Choć nie ma jeszcze oficjalnych danych resortu finansów, to z szacunków "PB" wynika, że w 2009 r. TS wpłacił do budżetu państwa 635 mln zł POG, a dopłaty kierowane na potrzeby resortów sportu (trafia tam 80 proc. wpływów z dopłat) i kultury (20 proc.) sięgnęły kolejnych około 780 mln zł.

Przekraczający 20 proc. spadek przychodów TS w styczniu nie musi oznaczać katastrofy, ale powinien być sygnałem alarmowym dla rządu. Pesymistyczny scenariusz, zakładający utrzymanie się takich wyników w całym 2010 r. oznaczałby bowiem spadek sprzedaży państwowej spółki o około 700 mln zł: do 2,55 mld zł, a to w konsekwencji przyniosłoby zmniejszenie wpływów z POG o ponad 120 mln zł. Apetyt drastycznie musiałyby też ograniczyć resorty sportu (również o ponad 120 mln zł) i kultury (ponad 30 mln zł).

700

mln zł O tylem mogą zmaleć przychody TS, jeśli styczniowy spadek utrzyma się w całym 2010 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DTK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy