Trakcja pogodzona z PNI

  • Emil Górecki
opublikowano: 24-04-2013, 18:40

Porozumienie z upadłą spółką pozwala realizować opóźnione kontrakty. Przed konsorcjum jeszcze negocjacje terminów.

Zależne od Trakcji Przedsiębiorstwo Robót Kolejowych i Inżynieryjnych (PRKI) oraz należące do Budimeksu Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury (PNI) porozumiały się w sprawie realizacji kontraktu na modernizację linii E59 na Dolnym Śląsku. Kontrakt został podpisany w 2011 r. Początkowo PNI było jego liderem, jednak po ogłoszeniu upadłości tę funkcję przejęło PRKI. Niestety spółkom nie udało się podpisać umowy wykonawczej. Nowy lider nie miał dostępu do rachunków konsorcjum ani żadnych ustaleń dotyczących wzajemnych rozliczeń wewnątrz konsorcjum. Bierność zarządu, a od listopada zarządcy sądowego upadłego PNI doprowadziła do tego, że PRKI złożyło w sądzie pismo z wnioskiem o zamianę upadłości PNI z układowej na likwidacyjną, co dałoby możliwość syndykowi odstąpienia od umowy i pozwolić na dalszą realizację kontraktu.

- Do tej pory byliśmy tylko liderem malowanym. Zarządca PNI zapowiada, że kontrakt teraz będzie realizowany szybko. Dziś opóźnienia sięgają kilku miesięcy – mówi Roman Przybył, prezes Trakcji.

PNI zostaje członkiem konsorcjum i ma wykonać prace za 173,5 mln zł. PRKI wycofało też wniosek o zmianę trybu upadłości PNI na likwidacyjną i zmianę zarządcy. We wrześniu Trakcja została liderem w kontrakcie na modernizację LCS Malbork, teraz dogadała się z PNI w sprawie przejęcia jej materiałów i odblokowanie kontraktu. Tu prace mogą się zakończyć na koniec 2014 r.

- Pozostają nam jeszcze do negocjacji porozumienia przedłużające termin wykonania obu kontraktów z zamawiającym PKP PLK. Jestem dobrej myśli, bo mamy wiele obiektywnych argumentów poza problemami PNI, jak długa zima. Poza tym jeszcze nigdy nie byliśmy w sądzie z naszym zamawiającym i wierzę, że tak zostanie – mówi Roman Przybył.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trakcja pogodzona z PNI