Transakcje ze Wschodem bez zabezpieczeń

opublikowano: 07-08-2018, 22:00

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) szacuje, że polscy przedsiębiorcy ubezpieczają około 15 proc. eksportu na Białoruś i ledwie ponad 3 proc. na Ukrainę.

Tymczasem te kraje są znaczącym partnerem handlowym Polski. W 2017 r. wzrost eksportu na Ukrainę wyniósł 23 proc., a na Białoruś — 8,5 proc.

— Są to rynki bardzo perspektywiczne eksportowo, jednak obarczone dość wysokim ryzykiem prowadzenia działalności — zwraca uwagę Katarzyna Kowalska, wiceprezes KUKE.

Dodaje, że w siedmiostopniowej skali ryzyka handlowego Białoruś klasyfikowana jest na poziomie szóstym, natomiast Ukraina na najwyższym, czyli siódmym. Ubezpieczyciel zwraca jednak uwagę, że mimo tego szkodowość na tych rynkach nie jest duża.

— W ostatnich latach, pomimo dość newralgicznej sytuacji politycznej na Ukrainie i Białorusi, utrzymuje się ona na poziomie około 40 proc. i jest niższa niż w niektórych krajach europejskich — mówi Katarzyna Kowalska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy