Czytasz dzięki

Transformacja energetyki staje się faktem

Puls Biznesu, Partner publikacji: pwc
opublikowano: 17-05-2018, 22:00

Cyfryzacja to ważny temat, który przewijał się podczas kilku sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jedną z nich poświecono trendom przyszłości w energetyce. Uczestnicy sesji, którą poprowadziła Dorota Dębińska-Pokorska, partner w PwC, zastanawiali się, dlaczego digitalizacja jest tak wysoko pozycjonowana w strategiach koncernów energetycznych. Dyskutowali też o związanych z cyfryzacją trendach w branży energetycznej.

ZMIANA MODELU: Uczestnicy sesji „Trendy przyszłości w polskiej energetyce” zgodnie przyznali, że rola tzw. wielkiej energetyki w nadchodzących latach ulegnie całkowitej zmianie, a głównymi graczami na rynku pozostaną: tzw. mała generacja, prosumenci i klastry energii.
Zobacz więcej

ZMIANA MODELU: Uczestnicy sesji „Trendy przyszłości w polskiej energetyce” zgodnie przyznali, że rola tzw. wielkiej energetyki w nadchodzących latach ulegnie całkowitej zmianie, a głównymi graczami na rynku pozostaną: tzw. mała generacja, prosumenci i klastry energii. fot.rafał klimkiewicz-edytor

— Wytwórcy i dystrybutorzy energii w Europie od wielu lat definiowali swoje modele biznesowe i strategie funkcjonowania, opierając je o systemy wsparcia publicznego, które mają to do siebie, że się zmieniają lub znikają. Cyfryzacja jest tym elementem, który daje szansę na ucieczkę do przodu, czyli na zmianę modelu biznesowego — podkreślał Grzegorz Należyty, członek zarządu Siemensa w Polsce.

— Jeżeli popatrzymy na 20 największych firm energetycznych w Europie, to 14 z nich przynosi straty — dodał Grzegorz Należyty.

Nowy model działania

Cyfrowa analiza danych produkcyjnych elektrowni pozwala zarządzać nimi, minimalizując m.in. czasy przestojów, a więc zmniejszać koszty działania. W efekcie jej zastosowania koncerny zwiększają efektywność operacyjną.

— Są takie start-upy prowadzone przez E.ON czy RWE, które będą dostarczać energię elektryczną do domów za darmo, bo, zbierając przy tej okazji informacje z inteligentnych liczników, dowiedzą się dokładnie, jakie potencjalnie jest zapotrzebowanie klienta na artykuły spożywcze albo chemiczne. I na tym będą zarabiać. Firma energetyczna przestaje więc być dostawcą prądu, a zaczyna konkurować z dyskontami, dostarczając produkty swoim klientom. Już obserwujemy zjawisko poszukiwania przez firmy energetyczne nowych źródeł przychodów, nowych modeli biznesowych opartych o inne działalności niż wytwarzanie i dystrybucja energii elektrycznej — mówił Grzegorz Należyty.

A jakie trendy zbudują przyszłość polskiej energetyki? Na co należy zwrócić uwagę, aby nie przespać momentu, w którym firmy przestaną się rozwijać — pytała Dorota Dębińska-Pokorska. Według uczestników dyskusji, będą to: elektromobilność, magazyny energii, kogeneracja, klastry energetyczne, rozwijanie systemów informatycznych, dekarbonizacja i inwestycje w energetykę rozproszoną.

Dostrzeganie tendencji

— Duża energetyka nie obraża się na nowe trendy. Uwzględniamy je. Na przykład uczestniczmy w sześciu klastrach i rozszerzamy nasze usługi serwisowe — mówił Kamil Kamiński, wiceprezes Tauron Polska Energia. Z kolei Jarosław Dybowski z PKN Orlen zwracał uwagę, że zmieni się rola wielkich bloków energetycznych.Będą nadal potrzebne, ale ich rola będzie polegała na utrzymywaniu wymaganej częstotliwości napięcia w systemie w związku z rozwojem źródeł o zmiennej generacji.

— Duże elektrownie to 4-5 lat przygotowania i 3-4 lata realizacji inwestycji. Przy obecnym tempie rozwoju rynku nie są one zbyt dobrze przystosowane do konkurowania. Rynek mocy wprowadzamy właśnie po to, żeby pomóc tym elektrowniom, żeby one mogły powstać, i żeby mogły produkować bez oparcia wyłącznie o rynek — podkreślał Jarosław Dybowski.

Zmiana funkcji

— Co się zatem dzieje na rynku energii? Ja to widzę w ten sposób, że wielka energetyka wytwórcza staje się powoli pewnego rodzaju infrastrukturą, podobną do sieci energetycznej. Jest elementem niezbędnym, ale nie za bardzo może uczestniczyć w rzeczywistym rynku energii. To jest obszar, który zaczyna być coraz bardziej regulowany i można sobie wyobrazić, że wielkie elektrownie systemowe, tak samo jak sieci, są regulowane i wyjęte z obszaru ryzyka rynkowego — oceniał Jarosław Dybowski.

Uważa on, że konkurencyjne w rozumieniu gry rynkowej być może pozostaną tzw. mała generacja, prosumenci czy klastry energii , bo w tych sferach można relatywnie łatwo i szybko budować nowe źródła energii, a także równie łatwo je modernizować i dostosowywać do rynku. — Transformacja energetyki staje się faktem i tego nie zatrzymamy. Coraz powszechniejsza będzie energetyka rozproszona, klastry energetyczne. Takie są wyzwania stojące przed firmami energetycznymi — podsumował Mirosław Kowalik, prezes Enei.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Puls Biznesu, Partner publikacji: pwc

Polecane