Transformacja polskiej energetyki da bezpieczeństwo bez wzrostu cen

ISBNews
opublikowano: 01-09-2014, 20:27

Polska pozostanie w długiej perspektywie niezależna energetycznie, czerpiąc ponad 80% energii ze źródeł krajowych, a transformacja polskiej energetyki nie powinna również przynieść wzrostu cen energii elektrycznej, wynika z raportu RWE Polska pt. "Scenariusze rozwoju technologii na polskim rynku energii do 2050 roku".

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

"Polska pozostanie niezależna pod względem produkcji energii elektrycznej: żaden ze scenariuszy nie przewiduje zwiększenia wolumenu importowanej energii. Jednak energia krajowa nie będzie już pozyskiwana w zdecydowanej większości z węgla. Nowe krajowe źródła energii, obejmujące wiatr, fotowoltaikę i gaz, w tym gaz łupkowy, przyczynią się do utrzymania niezależności energetycznej (ponad 80% energii elektrycznej wytwarzane będzie ze źródeł krajowych)" - czytamy w raporcie.

Jego autorzy uważają także, że transformacja sektora energii nie spowoduje wzrostu cen energii elektrycznej.

"Bazując na doświadczeniach innych krajów, Polska może nadać własne tempo przekształcenia sektora energetycznego, unikając tym samym negatywnego wpływu przyśpieszonej transformacji na istniejące źródła konwencjonalne. (...) We wszystkich scenariuszach Polska optymalizuje wydatki na technologie i decyduje się na te najtańsze, niezależnie od tego czy są to źródła wiatrowe, węglowe czy fotowoltaika. Pozwala to na utrzymanie cen detalicznych energii na stabilnym poziomie. Z perspektywy rynku energii brak jest czynników, które powinny wpłynąć na podwyższenie ceny energii elektrycznej w dłuższym horyzoncie czasowym. Wyjątkiem jest tu scenariusz 'zachowawczy', w którym wysoka niepewność regulacyjna wstrzymuje konieczne inwestycje i winduje tym samym ceny energii elektrycznej" - czytamy dalej.

Zgodnie z raportem, węgiel kamienny i brunatny najprawdopodobniej dalej będą stanowiły istotną część struktury wytwarzania. W analizowanym horyzoncie czasowym do roku 2050, duże elektrownie węglowe nadal będą istotne w polskim miksie energetycznym. Obecne instalacje działać będą do zakończenia cyklu ich eksploatacji, jednocześnie powstawać będą nowe moce (3-11 GW do 2030 r.). W czasie, kiedy energetyka jądrowa będzie miała szansę zająć istotną pozycję wśród źródeł wytwarzania, będzie ona musiała konkurować z innymi technologiami bezemisyjnej produkcji energii.

"W naszym studium, w momencie potencjalnego uruchomienia pierwszej elektrowni atomowej, technologie takie jak elektrownie wiatrowe czy fotowoltaika, będą już tańsze, a wytwarzanie energii w tych źródłach stanie się opłacalne bez dodatkowego wsparcia" - przewidują autorzy raportu.

Uważają także, że wytwarzanie rozproszone, czyli kogeneracja o mocy poniżej 20 MWth i panele fotowoltaiczne montowane na dachu (PV), może nabrać istotnego znaczenia. Dzięki tzw. prosumentom produkcja energii w źródłach rozproszonych może wzrosnąć z 4,7 TWh do 52 TWh w 2050 roku.

"Spodziewamy się, że już w ciągu kolejnych pięciu lat dzięki spadającym cenom modułów opłacalna stanie się rozproszona fotowoltaika. W Polsce powstanie nowy segment odbiorców, łączących cechy konsumentów z producentami, czyli tzw. 'prosumenci' - najpierw w sektorze usług, a następnie również w sektorze klientów indywidualnych" - podkreślono w raporcie.

Z rozwojem energetyki prosumenckiej wiązać się jednak będzie konieczność rozwoju sieci energetycznej.

"Wzrost popytu i zdecentralizowane technologie wymagają ciągłego rozwoju sieci: rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie wymagało ciągłej rozbudowy infrastruktury elektroenergetycznej sieci. Wpływ wytwarzania energii elektrycznej z rozproszonych źródeł energii - zarówno z PV, jak i małych jednostek kogeneracyjnych - na sieć będzie w początkowych latach ograniczony. W dłuższej perspektywie, wraz z rosnącą popularnością energetyki prosumenckiej, oddziaływanie tych technologii będzie bardziej widoczne, ale ich integracja w sieci będzie ułatwiona dzięki inteligentnym technologiom" - podsumowano w raporcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Transformacja polskiej energetyki da bezpieczeństwo bez wzrostu cen