Na podcast zaprasza BNP

Transhumanizm. Rozszerzanie granic człowieczeństwa [PODCAST]

opublikowano: 06-05-2022, 05:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Czy postęp technologiczny zaprowadzi człowieka z powrotem do raju, w którym nie ma chorób, starości i śmierci?

Próby przekroczenia ograniczeń ludzkiej kondycji nasz gatunek podejmuje od zawsze. Ale dziś nauka daje nam wreszcie narzędzia, które mogą urzeczywistnić marzenie o radykalnym usprawnianiu Homo sapiens. Przełomowe odkrycia ostatnich dekad w biotechnologii, inżynierii genetycznej, robotyce i sztucznej inteligencji naprawdę robią wrażenie. Dzięki nim eliminacja chorób, cierpienia i śmierci jest tylko kwestią czasu. Tak przynajmniej twierdzą transhumaniści wieszczący ostateczny kres człowieczeństwa w postaci, w jakiej znamy go teraz. Ale sceptyków nie brakuje.

W jakim stopniu arkadyjskie wyobrażenia o świetlanej przyszłości już dziś się spełniają? Jak podnosić swój fizyczny i mentalny potencjał? Czy staniemy się cyborgami? Na te pytania odpowiadają nasi dzisiejsi eksperci.

Marcin Przybyłek, pisarz science fiction, zastanawia się, czy mając ponad 50 lat, doczeka innowacji oferujących nieśmiertelność. Joanna Bensz z Longevity Center wskazuje, jak bez implantów i protez przeprowadzić upgrade ciała. Kamila Orlińska z Global AI zachęca z kolei do podwyższania neuroplastyczności mózgu. Wreszcie Edi Pyrek, założyciel iMind Institute, zdradza nam metody na świadome i powtarzalne osiąganie peak experience – stanu podwyższonej, niemal boskiej świadomości.

1'23" Marcin Przybyłek o cyborgach

13'24"Joanna Bensz o hackowaniu ciała

23'34" Kamila Orlińska o hackowaniu umysłu

32'58" Edi Pyrek o hackowaniu duszy

43'20" Zakończenie

Transhumanizm w wydaniu naszych ekspertów to ostra jazda.

Zapraszamy do słuchania!

Wszystkie odcinki „Pulsu Biznesu do słuchania” znajdą Państwo na stronie pb.pl/dosluchania i w aplikacjach podcastowych

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane