Transition Technologies obiera kurs na kosmos

opublikowano: 14-04-2019, 22:00

Kontrakt z Europejską Agencją Kosmiczną spółka ma już w kieszeni. Zwiększy zakres działania i kompetencje IT uczestników misji.

Od momentu przystąpienia Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (European Space Agency — ESA) w 2012 r. na rynku pojawiło się już kilka prężnie działających firm. Wiele mniejszych spółek, pośrednio zaangażowanych np. w przygotowanie misji badawczych czy systemów analizy danych satelitarnych, musi zwiększyć kompetencje technologiczne, żeby dorównać do europejskich standardów. Przez najbliższe trzy lata wsparcie będą mogły znaleźć u specjalistów z Transition Technologies Managed Services (TTMS), która będzie go udzielać w związku z kontraktem z ESA. TTMS ma wspomóc ponad dziesięć wskazanych przez agencję podmiotów z krajowego sektora kosmicznego w rozbudowie zaplecza kadrowego i technologicznego, co w przyszłości zwiększy ich szanse na pozyskanie zleceń u największych światowych graczy. Współpraca z TTMS ma podnieść jakość zarządzania projektami związanymi np. z oprogramowaniem do przetwarzania danych satelitarnych, tworzeniem urządzeń optoelektronicznych zintegrowanych z satelitami czy budową elementów silników rakietowych.

— Do realizacji wyznaczonych przez ESA zadań potrzebowaliśmy nawiązać i zacieśnić kontakty ze specjalistami z Europy Zachodniej, którzy mają wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów kosmicznych. Będą angażować się w pracę ze spółkami z Polski — mówi Marcin Kubec, dyrektor operacyjny w TTMS.

Udział spółki informatycznej w tym projekcie wynika m.in. z kontraktów realizowanych dla zbrojeniówki.

— Projekty IT i ICT w sektorze kosmicznym i sektorze obronnym mają wspólny mianownik — wysokie normy jakości, standaryzację, odgórnie wyznaczone procedury i wytyczne, wymogi bezpieczeństwa. W obszarze zbrojeniowym mamy już wiele certyfikatów i poświadczeń bezpieczeństwa, które umożliwiają realizację zadań wymagających dostępu do danych oznaczonych jako „tajne” i „poufne”. Cały czas staramy się o kolejne — wyjaśnia Marcin Kubec. Kontrakt z ESA będzie stanowić dla spółki rodzaj referencji — otworzy jej drzwi do kolejnych przetargów w sektorze kosmicznym, a także obronnym. Firma chce startować w przetargach ogłaszanych przez organizacje międzynarodowe.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

TTMS jest częścią grupy Transition Technologies. Realizuje projekty IT i ICT m.in. dla przemysłu i rynku farmaceutycznego. Ma przedstawicielstwa w Malezji i Wielkiej Brytanii oraz prowadzi działalność handlową w Stanach Zjednoczonych. [FOT. FOTOLIA]

OKIEM PRAKTYKA

Brakuje doświadczenia

DR ILONA TOBJASZ, dyrektor rozwoju w firmie Sener Polska

W portalu przetargowym ESA jest zarejestrowanych ponad 300 podmiotów z Polski. W Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego jest natomiast ponad 70 aktywnie działających firm. Ok. 80 proc. lokalnego rynku stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa, ważnym elementem branzy są również instytuty naukowe i jednostki badawcze oraz duże przedsiębiorstwa. Znaczący wpływ na kształt i narzędzia finansowania naszego sektora ma jednak przede wszystkim administracja. Na drodze dalszego rozwoju branży stoją dwie główne bariery. Choć firmy starają się pozyskiwać komercyjne projekty spoza Europejskiej Agencji Kosmicznej, wielkość polskiej składki nadal wyznacza „sufit” rynku. Hamulcem jest także stosunkowo niewielka grupa ludzi i firm z doświadczeniem w sektorze kosmicznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy