Transport masowy schodami w ruchu

Łukasz Łyczkowski
opublikowano: 22-01-2008, 00:00

Schody ruchome to stały element centrów handlowych oraz obiektów publicznego transportu. Ich rynek jest dużo mniejszy niż rynek wind.

Schody ruchome to stały element centrów handlowych oraz obiektów publicznego transportu. Ich rynek jest dużo mniejszy niż rynek wind.

Gdyby nie obecność scho- dów ruchomych, górne piętra galerii handlowych świeciłyby pustkami, a przemieszczanie się po lotnisku, dworcu kolejowym czy metrze z bagażami byłoby bardzo uciążliwe.

Dokąd prowadzą

Nie wszyscy jednak decydują się na takie rozwiązanie.

— O ile trudno wyobrazić sobie galerię handlową bez schodów ruchomych, o tyle budynki biurowe czy hotelo- we rzadko wyposażone są w takie urządzenia — tłumaczy Marek Oppeln-Bronikowski, dyrektor zarządzający w KONE.

Sytuacja na rynku schodów ruchomych nie jest zwykłym odbiciem koniunktury na rynku budowlanym.

— Wahania na rynku budowlanym odczuwamy z przesunięciem od kilku miesięcy do roku. Może więc w krótkim okresie zdarzyć się sytuacja, że rynek budowlany odczuje pewną korektę, a my jeszcze nie — mówi Arkadiusz Malec, dyrektor sprzedaży w Schindler Polska.

Schody ruchome mają ponadstuletnią historię, dzisiejsze są dużo cichsze i mają dużo większą wytrzymałość niż ich pierwowzory sprzed lat.

— Jakość schodów i chodników ruchomych zmienia się dzięki stosowaniu wyższej jakości komponentów oraz lepszych układów bezpieczeństwa — wyjaśnia Patryk Potępa, specjalista ds. wycen urządzeń dźwigowych w Lift Katowice.

Rynek na 40 mln

Rynek schodów ruchomych rozwija się w Polsce dosyć dobrze.

— Wzrost rynku w sektorze budynków użyteczności publicznej wpływa na przyrost zapotrzebowania na schody ruchome. Niemniej nie jest to rynek tak duży jak dźwigowy, gdyż nie dotyczy budownictwa mieszkanio-wego — tłumaczy Marek Oppeln-Bronikowski.

— Jeżeli chodzi o 2007 r., to wartość rynku osiągnęła około 40 mln zł, czyli w porównaniu z 2006 r. wzrosła o 15-20 proc. — wyjaśnia Arkadiusz Malec.

Głównymi czynnikami, które mają wpływ na cenę schodów, są wysokość podnoszenia, czyli odległość między poziomami, szerokość stopnia, kąt nachylenia, rodzaj napędu czy system sterowania.

— Cena zależy również od wykończenia dolnej podstawy czy wykończenia stopni, które mogą być wykonane z aluminium lub z blachy nierdzewnej — dodaje Patryk Potępa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Łyczkowski

Polecane