Trasa A-4 będzie droźsza o 220 mln zł

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 13-01-1999, 00:00

Trasa A-4 będzie droższa o 220 mln zł

Rośnie koszt 126-kilometrowego odcinka planowanej autostrady A-4 Wrocław-Nogawczyce. Zgodnie z tegorocznym planem budżetowym, ma on kosztować 1,716 mld zł. Tymczasem koszty te szacowano początkowo na 1,4 mld zł, później na 1,48 mld zł.

Głównym powodem zwyżkujących kosztów były opóźnienia ABiEA w skupowaniu potrzebnych gruntów i przekazywaniu ich inwestorowi. Autostrada A-4 na odcinku Wrocław-Nogawczyce jest budowana dzięki kredytom EBI, grantom PHARE i pieniądzom z budżetu. Zamierzono oddać tę drogę do końca 2000 roku, ale już teraz wiadomo, że autostrada nie powstanie wcześniej niż latem 2001 roku.

— W tegorocznym planie budżetowym przewidziano, że autostrada Wrocław-Nogawczyce będzie kosztować 1,716 mld zł. Jest to kwota bez uwzględnionej inflacji — mówi Edward Archutowski, naczelnik wydziału sieci drogowych w Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych.

— Właśnie obliczamy, o ile wzrośnie koszt budowy A-4 z Wrocławia do Nogawczyc. Na pewno będzie to dużo więcej niż zakładano — tłumaczy Zygmunt Brzostowski z Dyrekcji Budowy Autostrady w Opolu, która jest inwestorem tego odcinka.

— Tereny pod budowę oddano nam dużo później niż planowano, nie można więc było wystawić pozwoleń na rozpoczęcie prac. To właśnie stanowi główny powód wzrostu kosztów budowy autostrady Wrocław-Nogawczyce — dodaje Zygmunt Brzostowski.

Podobnego zdania jest również Maciej Oksień, rzecznik Dromexu budującego ten odcinek A-4. KJ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Trasa A-4 będzie droźsza o 220 mln zł