Treningowy dom dla młodocianych mam

opublikowano: 01-10-2017, 22:00

Dom dla nastoletnich matek z przeszłością — to pomysł kosmetycznej firmy na biznes odpowiedzialny społecznie

Firma Bandi, producent profesjonalnych kosmetyków, wspólnie z fundacją Po Drugie, wybuduje dom dla 6-8 samotnych dziewcząt z małymi dziećmi, którym grozi rozdzielenie z dzieckiem z racji niepełnoletniości i pozbawienie wsparcia rodziny. Kwoty, jaką chce przeznaczyć na powstanie domu dla młodocianych mam, nie chce ujawnić, bo… nie będzie to jednorazowa zapomoga, po której przelaniu firma umyje ręce i wpisze odpowiednie hasło w rubryce „działania CSR”.

PISZEMY DLA MAMY:  Grupa blogerek i vlogerek napisze pod redakcją Sylwii Chutnik powieść dedykowaną akcji „Czytamy dla mamy”. Cały dochód z jej sprzedaży pomoże sfinansować budowę i działanie pierwszego w Polsce domu dla niepełnoletnich mam, które nie mają się gdzie podziać.
Zobacz więcej

PISZEMY DLA MAMY: Grupa blogerek i vlogerek napisze pod redakcją Sylwii Chutnik powieść dedykowaną akcji „Czytamy dla mamy”. Cały dochód z jej sprzedaży pomoże sfinansować budowę i działanie pierwszego w Polsce domu dla niepełnoletnich mam, które nie mają się gdzie podziać. Fot. ARC

— Projekt budowy domu od pewnego czasu prowadzi fundacja Po Drugie, a my w oryginalny i nietuzinkowy sposób włączamy się w niego. Jesteśmy pomysłodawcą i organizatorem akcji Czytamy Dla Mamy, z której dochód przekażemy na ten cel — mówi Joanna Draniak-Kicińska, prezeska firmy Bandi. Z doświadczenia fundacji Po Drugie wynika, że w ciągu roku w Polsce nastolatek w tej sytuacji było ponad 100. Najczęściej to wychowanki domów dziecka lub objęte resocjalizacją podopieczne domów poprawczych.

— Odbieramy w miesiącu kilkanaście telefonów od pracowników domów dziecka czy placówek resocjalizacyjnych z pytaniem, gdzie mogą skierować podopieczną, która zaszła w ciążę — mówi Agnieszka Sikora.

Polski system pomocy społecznej i resocjalizacji nie jest, niestety, w pełni przygotowany na to, by zająć się małoletnimi matkami. Szczególnie złożona jest sytuacja matek przebywających w placówkach resocjalizacyjnych dla nieletnich. W zakładach poprawczych czy młodzieżowych ośrodkach wychowawczych nie ma formalnych warunków dla pobytu matek z dziećmi, dlatego zdarza się, że matki i dzieci są ze sobą rozdzielane. Społecznemu nagłośnieniu tego problemu będzie służyć akcja literacka „Czytamy dla mamy”, która ruszyła 1 października. Firma Bandi zaprosiła do

współpracy pisarkę wrażliwą na problemy kobiet — Sylwię Chutnik, która napisała pierwszy rozdział książki dotyczącej problemu nastoletnich mam. Następne rozdziały mają napisać znane blogerki i vlogerki. Całość zredaguje Sylwia Chutnik, wyda i rozdystrybuuje Bandi, zaś dochód w całości przeznaczy na funkcjonowanie budowanego domu. Dlaczego akurat ten problem społeczny wydał się Bandi wart zaangażowania?

— Większość pracowników Bandi to kobiety i matki, dlatego tematy wokół macierzyństwa są bliskie naszej firmie. Zależało nam również na działaniu efektywnym, nie tylko wydaniu pieniędzy na szczytny cel, a wydaje nam się, że taki dom oraz działania fundacji Po Drugie będą realną pomocą i zapoczątkowaniem czegoś bardzo sensownego — mówi Joanna Draniak-Kicińska. Kierująca fundacją Agnieszka Sikora również podkreśla praktyczny wymiar pomysłu.

— Wiemy, że sześć miejsc w naszym domu to w skali kraju niezmiernie mało, ale bardzo liczymy, że damy dobry przykład innym fundacjom i instytucjom działającym w obszarze pomocy społecznej i resocjalizacji — mówi Agnieszka Sikora. Organizowany przez nich wspólnie z Bandi dom będzie działał podobnie jak już funkcjonujące mieszkania treningowe dla młodzieży w kryzysie bezdomności, uczącej się samodzielnego życia.

— Nastolatki, którym chcemy pomóc, nie mają za sobą pozytywnego przykładu z domu, nie umieją poradzić sobie z najprostszymi rzeczami, takimi jak zakupy, gotowanie, opieka nad dzieckiem i zorganizowanie normalnego życia. Dlatego 24 godziny na dobę będzie w tym domu dostępny prowadzący za rękę w tych sprawach pedagog. Zależy nam również na tym, by w tym domu uczyły się korzystania z pomocy dostępnych dla wszystkich rodziców, np. żłobków i przedszkoli — mówi Agnieszka Sikora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu