Tria: włoski rząd będzie dążył do kompromisu z KE

  • PAP
opublikowano: 11-06-2019, 16:33

Minister finansów Włoch Giovanni Tria zapewnił we wtorek, że rząd będzie dążył do kompromisu i konstruktywnego dialogu z Komisją Europejską, by uniknąć proponowanego przez nią objęcia kraju procedurą nadmiernego deficytu z powodu wysokiego długu publicznego.

Profesor Tria przedstawiając w Izbie Deputowanych informację rządu w związku ze stanowiskiem KE oświadczył: "Postawa włoskiego rządu będzie konstruktywna. Przedstawimy ponownie nasze racje innym krajom europejskim, do których należeć będzie wyciągnięcie wniosków i będziemy dążyć do racjonalnego wspólnego punktu".

Minister finansów podkreślił, że rząd będzie gotów na "konkretny i konstruktywny dialog, który pozwoliłby na zawarcie porozumienia, by uniknąć procedury" nadmiernego deficytu.

Tria zapewnił, że rząd postępuje "rozważnie i odpowiedzialnie".

Zaznaczył również, że uszanowane zostaną unijne reguły, przewidziane w Pakcie Stabilności i Wzrostu. Wyraził opinię, że poziom zadłużenia będzie niższy niż ten prognozowany przez Komisję Europejską. Zwrócił uwagę na zanotowany wzrost wpływów podatkowych do kasy państwa.

Minister przedstawił prognozy wskazujące na to, że w tym roku deficyt wynosić będzie 2,1-2,2 proc. PKB. "Choć jesteśmy przekonani, że reguły UE muszą zostać poprawione i uproszczone, w naszym interesie leży znalezienie kompromisu i zawarcie porozumienia z Brukselą" - oświadczył.

Komisja Europejska jest zaniepokojona stanem włoskich finansów publicznych i apeluje do rządu prawicowej Ligi i antysystemowego Ruchu Pięciu Gwiazd o korektę polityki budżetowej.

Premier Giuseppe Conte powiedział we wtorek, że korekta budżetu nie jest potrzebna, a co więcej - jego zdaniem - byłaby "szkodliwa w momencie, gdy krajowi udaje się podnieść po spowolnieniu" gospodarczym.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu