Trigon zapalił światło w Silvairze

opublikowano: 02-11-2016, 22:00

Giełdowy fundusz przewodzi jednej z największych rund finansowania w historii polskich start-upów. Gra toczy się o rynek wart miliardy.

Przez kilka kwartałów krakowski Silvair (niegdyś Seed Labs) rozwijał się bez rozgłosu. Rafał Han, jeden z założycieli, pracował w tym czasie nad finansowaniem kolejnych ambitnych projektów spółki zajmującej się rozwiązaniami z zakresu inteligentnego oświetlenia. Wiosną Silvair chwalił się wdrożeniem w ultranowoczesnym biurowcu w Australii i zapowiadał, że mocno przyłoży rękę do zbudowania nowego standardu bluetootha. Teraz doda gazu — właśnie domknął rundę finansowania, w której pozyskał 12 mln USD. Co ciekawe, 47 mln zł na rewolucję w zarządzaniu oświetleniem nie wykładają głównie inwestorzy ze Stanów Zjednoczonych i Japonii, dotychczas mocno zaangażowani w biznes Rafała Hana. Liderem tej rundy jest giełdowy Trigon TFI, inwestor m.in. w firmach: Bloober Team, IMS i Gemius. Kwota jest niebagatelna — w ostatnich kwartałach tylko d w a polskiestart-upy, Docplanner i Brainly, dostały więcej od inwestorów (patrz: zestawienie). Według szacunków „PB”, Trigon wycenił Silvaira na około 45 mln USD.

Młyny bluetootha

— Wraz z grupą Trigon TFI otwieramy nowy rozdział w historii Silvaira. Domknięcie pierwszej rundy finansowania zbiega się w czasie z nadchodzącą premierą globalnego standardu bluetooth mesh. Przyczyniliśmy się do jego rozwoju jak żadna inna firma na świecie i wierzymy, że zapoczątkuje on nową erę w segmencie profesjonalnych rozwiązań z zakresu smart lighting oraz szeroko pojętej automatyki budynkowej. Standard ten w dużej mierze oparty będzie na naszych autorskich rozwiązaniach, co daje nam doskonałą pozycję startową w wyścigu o to, kto zostanie czołowym dostawcą sensorycznych sieci inteligentnego oświetlenia — mówi Rafał Han.

Krakowski przedsiębiorca twierdzi, żenajbliższe kwartały zdecydują, w jakim kierunku pójdzie świetlna rewolucja. Polski pomysł, bazujący na technologii bluetooth smart, polega na instalacji bezprzewodowego oprzyrządowania zbierającego informacje o natężeniu naturalnego światła, ruchu w pomieszczeniach czy barwie światła. Trafiają one bezprzewodowo do małych skrzynek, agregatów informacji, a stamtąd do chmury polskiego start-upu. Następnie mielą je analityczne młyny, które wysyłają do modułów Silvaira informacje o optymalnym natężeniu i barwie światła w budynku.

— To pozwala zmniejszyć zużycie energii w budynku nawet o 70 proc. — twierdzi Rafał Han.

Licznik bije

— W skali całego świata niewiele jest firm, które tak kompleksowo i wizjonersko realizują koncepcję inteligentnego oświetlenia w przestrzeniach komercyjnych. Silvair wyrasta na globalnego lidera w segmencie sensorycznych, wielousługowych sieci opartych na infrastrukturze oświetleniowej — podkreśla Paweł Burzyński, wiceprezes Trigon TFI.

Giełdowy fundusz, zarządzający aktywami wartymi niemal 3 mld zł, wsparło w tej rundzie kilka funduszy o globalnej renomie, m.in. Digital Garage, CyberAgent Ventures i New Europe Ventures. Wcześniej Silvair dostał 12 mln USD. Nowa partia kapitału pójdzie na rozwój oprogramowania i urządzeń, a także na międzynarodowy marketing, który ma wyróżnić firmę z grona kilku o podobnym profilu. Jedno jest pewne: w automatyce oświetlenia budynków wysokość kapitałów nie gwarantuje jasnej przyszłości. Silvair próbę generalną zacznie w styczniu 2017 r. — wtedy ma być gotowy budynek w Glasgow, wykorzystujący krakowską technologię. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Jedliński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu