TriGranit zainwestuje ok. 200 mln euro w Katowicach

17-02-2004, 11:55

PAP: Kosztem ok. 200 mln euro międzynarodowy developer TriGranit chce zbudować centrum handlowo-usługowo-rekreacyjne na terenach dawnej kopalni "Gottwald" w Katowicach. W kolejnych latach mają tam powstać także biura i mieszkania, co zwiększy koszt inwestycji do ok. 600 mln euro.

"Obecnie trwa przygotowanie szczegółowej dokumentacji przedsięwzięcia. Rozpoczęcie budowy planowane jest około października tego roku, a zakończenie pierwszego etapu prac w ciągu 12 miesięcy" - powiedziała we wtorek PAP Elżbieta Mędrzycka z firmy MediaDem, reprezentującej inwestora.

Pierwszy etap to modernizacja i adaptacja historycznych budynków dawnej kopalni i wkomponowanie ich w cały kompleks, gdzie znajdą się m.in. sklepy, kawiarnie, restauracje i miejsca rozrywki. Wieża wyciągowa szybu "Jerzy" służyć będzie jako punkt widokowy. Kolejne etapy przedsięwzięcia - część mieszkaniowa i biurowa oraz obiekty kultury - mają być gotowe w 2009 roku. Cały obiekt ma zatrudnić ok. 2,5 tys. osób.

Kompleks pod nazwą Silesia City Center zlokalizowany będzie przy ul. Chorzowskiej, jednej z głównych ulic przelotowych regionu, zaledwie kilkanaście minut drogi od ścisłego centrum Katowic. Firma kupiła ten teren od brytyjskiej spółki, która wcześniej planowała tam podobną inwestycję, choć na mniejszą skalę. Nowy inwestor przekonuje, że nie będzie to jedynie centrum handlowe, ale minimiasteczko - centrum spotkań i miłego spędzania czasu.

Katowicki projekt będzie pierwszą inwestycją węgierskiego developera w Polsce, choć wcześniej spółka zastanawiała się nad inwestycją w Warszawie. Firma realizowała już projekty w Budapeszcie, Bratysławie, Pradze, Bukareszcie, Zagrzebiu, Belgradzie i Sofii.

Spółka TriGranit Development Corporation z siedzibą w Budapeszcie powstała w 1997 roku. Jej udziałowcy to jeden z czołowych węgierskich biznesmenów Sandor Demjan oraz międzynarodowe instytucje finansowe: AIG New Europe Fund i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, które będą również współfinansować katowicką inwestycję. Kapitał własny spółki w tym projekcie to ok. 20 proc. kosztów.

TriGranit realizuje obecnie projekty o wartości 1,3 mld euro.

Dotychczas zakończył przedsięwzięcia o wartości ok. 600 mln euro. W tym roku firma otworzy w Budapeszcie jedną z najbardziej prestiżowych inwestycji: Millennium City Center, która obejmie m.in. Filharmonię Narodową, Muzeum Sztuki Współczesnej i Teatr Folkloru, a także centrum konferencyjne, kasyno i hotel. TriGranit zagospodarowuje również nabrzeże Dunaju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / TriGranit zainwestuje ok. 200 mln euro w Katowicach