Trója z minusem z wiedzy o finansach

opublikowano: 06-11-2019, 22:00

Nic tak nie uczy finansów, jak rozwód lub posiadanie dzieci — takie wnioski płyną z trzeciej edycji raportu „Wiedza finansowa Polaków 2019”, przygotowanego przez serwis Kapitalni.org we współpracy z domem badawczym Maison & Partners.

Respondenci odpowiadali na 27 pytań w czterech blokach tematycznych: 1) pożyczki, kredyty, zadłużenie, 2) gospodarowanie budżetem domowym, 3) oszczędności, 4) ochrona danych osobowych. Średni wynik dla ogółu wynosi 13,33 pkt i jest najsłabszy w ciągu trzech lat. Liczba uzyskanych punktów jest skorelowana z bagażem doświadczeń respondentów. Najsłabsze wyniki mają wdowy i wdowcy (11,9 pkt) oraz singielki i single (12,27), a najlepsze rozwodnicy lub małżonkowie w separacji (14,6) i rodzice (13,65).

— Rozwód, związany z nim podział majątku i konieczność samodzielnego prowadzenia gospodarstwa domowego zmuszają do szukania oszczędności i większego orientowania się w sprawach związanych z finansami. W teście wiedzy finansowej przeprowadzonym przez portal Kapitalni.org rozwodnicy uzyskali wyższe wyniki niż single i osoby pozostające w związkach małżeńskich. Pojawienie się nowego członka rodziny również wpływa na poziom wiedzy finansowej. Domowy budżet trzeba podzielić na więcej osób, dlatego rodzice sprawniej radzą sobie w sprawach związanych z finansami od bezdzietnych — tłumaczy Agnieszka Szczepanik, dyrektor do spraw edukacji w Wonga Polska.

46 proc. - tylu Polaków uważa, że posiadanie wiedzy finansowej jest „raczej ważne” (tę odpowiedź najczęściej zaznaczali uczestnicy testu „Wiedza finansowa Polaków 2019”)...

1 proc. ...tylu że „zupełnie nieważne”...

61 proc. ...tylu nie wie, co to jest okres bezodsetkowy...

50 proc....tylu nie potrafi znaleźć najkorzystniejszej oferty pożyczki...

85 proc. ...a tylu jest świadomych, że posłużenie się przez kogoś ich danymi powinni zgłosić na policji i unieważnić dowód osobisty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy